اهمیت ایجاد تعادل بین کار و زندگی

اهمیت ایجاد تعادل بین کار و زندگی

اهمیت ایجاد تعادل بین کار و زندگی

اهمیت ایجاد تعادل بین کار و زندگی 626 626 لبنیات صباح

تعادل کار و زندگی چیست؟

تعادل کار و زندگی عبارت است از رابطه بین کار شما و سایر موارد مهم در زندگی شما، مانند خانواده، زندگی ورزشی و اجتماعی، کارهای خانه، تعهدات داوطلبانه و غیره. اگر احساس می‌کنید وقت کافی برای همه این موارد در زندگی خود دارید، احتمالاً تعادل خوبی بین زندگی و کار دارید.

تعادل کار و زندگی شما احتمالاً با تغییر کار، خانواده و سایر مسئولیت‌های شما تغییر خواهد کرد. با انتظارات واقع‌بینانه و آزمایش‌وخطا، احتمالاً رویکردی را پیدا خواهید کرد که به شما و خانواده شما کمک می‌کند تا در درازمدت تعادل بین زندگی و کار را داشته باشید.

تعادل کار و زندگی: چرا خوب است؟

خوب برای بچه‌ها

برای رشد، یادگیری و پیشرفت، کودکان نیاز به توجه گرم، دوست‌داشتنی و وقت با کیفیت با شما دارند.

اگر تعادل بین کار و زندگی دارید، به‌احتمال زیاد انرژی ذهنی و عاطفی خواهید داشت تا توجه موردنیاز فرزندان خود را جلب کنید. همچنین فرصت‌های بیشتری برای اوقات با کیفیت در کنار فرزندان خود خواهید داشت، یعنی زمانی که واقعاً روی کودک خود متمرکز هستید.

تعادل کار و زندگی چیست؟

اهمیت ایجاد تعادل بین کار و زندگی

مفید برای شما

بخشی از مراقبت از خود، وقت‌گذاشتن برای چیزهایی است که برای شما مهم است، مانند کار، سرگرمی، فعالیت‌های داوطلبانه و خانواده. وقتی تعادل خوبی بین همه این موارد پیدا کنید، احتمالاً احساس خواهید کرد:

 • فراهم‌کردن استرس و خستگی کمتر
 • کنترل بیشتر زمان خود
 • ایجاد توانایی بیشتر در تصمیم‌گیری و انجام بهتر تعهدات
 • از نظر جسمی سالم‌تر

یک زندگی خانوادگی متعادل در واقع می‌تواند به جلوگیری از فرسودگی شغلی در محل کار نیز کمک کند.

مناسب برای روابط شما

زمان با کیفیت گذراندن با هم، عنصر سازنده همه روابط است، بنابراین تعادل خوب بین زندگی و کار به شما زمان و انرژی می‌دهد تا در صورت داشتن روابط بهتر با فرزندان و همسرتان، روابط بهتری برقرار کنید.

فرزندان شما به‌وقت منظم و با کیفیت با شما نیاز دارند. زمان با کیفیت می‌تواند تعاملات کوتاه، متمرکز و دوست‌داشتنی و همچنین فعالیت‌های طولانی‌تر باشد. این بدان معناست که شما می‌توانید زمان كیفیت را در برنامه فرزندان خود در كنار فرزندان خود قرار دهید. گاهی اوقات وقت با کیفیت ممکن است در لحظات کوچک و بدون برنامه‌ریزی هر روز اتفاق بیفتد و گاهی نیز ممکن است هر هفته یک‌زمان اختصاصی باشد.

نگاهی به ترتیب کار برای دستیابی به تعادل بهتر کار و خانواده

تمهیدات کاری دوستانه خانواده ممکن است به شما کمک کند تا تعادل بهتری بین زمان کار و خانواده برقرار کنید. با مراجعه به توافق‌نامه محل کار یا گفتگو با همکارانتان می‌توانید از سیاست‌های مناسب خانواده کارفرمای خود مطلع شوید. سپس با رئیس یا مدیر خود در این باره صحبت کنید.

این مقاله را از دست ندهید:  برگزاری جلسه طرح های توسعه ی گروه صنعتی صباح در كشور عراق

گزینه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ساعات انعطاف‌پذیر کار کنید – به‌عنوان‌مثال، ممکن است دیر برسید و دیر کار کنید یا بالعکس که می‌تواند ترک تحصیل یا شام‌های خانوادگی را آسان‌تر کند
 • کار از خانه
 • ساعات کمتری کارکردن – به‌عنوان‌مثال، با کار نیمه‌وقت یا تقسیم شغل
 • مذاکره در مورد شیفت‌هایی که چند روز پشت‌سرهم به شما تعطیلی می‌دهد یا در خانه قبل یا بعد از مدرسه به شما تعطیلی می‌دهد.

مهم نیست که دوستانتان چه کاری انجام می‌دهند یا دیگران فکر می‌کنند شما باید چه کاری انجام دهید بهترین گزینه را برای خانواده خود انتخاب کنید.

از نظر برخی والدین، ​​ساعت طولانی کار یا شیفت کاری می‌تواند به معنای رسیدن به خانه پس از خوابیدن کودکان، ترک قبل از بیدار شدن از خواب یا نیاز به خواب درحالی‌که بقیه بیدار هستند، باشد. شاید نتوانید ساعات کار یا مشغله کاری خود را کنترل کنید. اما هنوز هم می‌توانید روابط خانوادگی قوی و مثبتی را با گذراندن وقت با کیفیت منظم، برقراری ارتباط مثبت و قدردانی از یکدیگر برقرار کنید.

تغییر عادت‌های کاری برای رسیدن به تعادل بهتر بین کار و زندگی

اگر از خود می‌پرسید که چگونه کار خود را انجام دهید و از وقت با فرزندان خود لذت ببرید، بهتر است عادت‌های کاری خود مرور کنید. این کار در مورد رویکرد متفاوت به کار است، نه صرف وقت کمتری برای کار یا زندگی که همیشه امکان‌پذیر نیست.

در اینجا چند ایده وجود دارد:

 • قبل از ترک کار یا پایان کار، روز کاری را در ذهن خود مرور کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا به‌تدریج به فکر خانه و خانواده بروید.
 • سعی کنید کارهای خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که چالش‌برانگیزترین کارها را در ابتدای روز و نه در انتها به عهده بگیرید.
 • لحظه‌ای در روز کاری خود اختصاص دهید و به فرزندان خود بیندیشید. این می‌تواند فقط تماشای عکس یا فکرکردن در مورد کار خاصی باشد که اخیراً با هم انجام داده‌اید. این می‌تواند به شما کمک کند دلیل اینکه سعی دارید تعادل بین کار و زندگی را به دست آورید به‌خاطر بسپارید.
 • سعی کنید حدود کارهایی که در خانه انجام می‌دهید محدودیت‌هایی را تعیین کنید، از جمله محدودیت در بررسی و پاسخ به ایمیل‌ها یا تماس‌های تلفنی.
 • سعی کنید برای زمان کار در خانه حد و مرزی تعیین کنید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید بخش‌هایی از روز را برای کار مسدود کنید، نه اینکه مرتباً در محل کار خود را چک کنید.
 • اگر از خانه کار می‌کنید، سعی کنید محل کار خود را از مناطق خانوادگی جدا کنید. در مورد زمان شروع و اتمام حد و مرزی تعیین کنید و در مورد ساعات کار خود با همکاران و مشتریان کاملاً روشن باشید.
این مقاله را از دست ندهید:  اهمیت پروتئین در زندگی روزمره و سلامت بدن

تغییر حالت از کار به تمرکز خانوادگی

وقتی از محل کار به خانه برگشتید یا اگر از خانه کار می‌کنید کار را به پایان برسانید. ارزش این را دارد که سعی کنید کار را در ذهن خود بگذارید. این می‌تواند به شما کمک کند تا برای جلب‌توجه و عشق ورزیدن به فرزندان خود آمادگی بیشتری داشته باشید. همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا آرام باشید و بیشترین وقت را با خانواده خود ببرید.

در اینجا چند ایده برای کمک به شما در تغییر حالت کار به کانون توجه خانواده آورده شده است:

 • با خواندن، گوش‌دادن به موسیقی، رادیو یا پادکست، تلفن محل کار خود را خاموش کرده و در راه بازگشت به خانه تنظیم کنید.
 • اگر می‌توانید تا منزل پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری کنید. یا اگر از خانه کار می‌کنید، وقتی کار را تمام کردید، دور بلوک راه بروید یا یک تمرین 5 دقیقه‌ای بیرون خانه انجام دهید.
 • به روش‌هایی فکر کنید که باعث می‌شود زمان سفر آرامش بیشتری داشته باشید. به‌عنوان‌مثال، به‌جای مبارزه با ترافیک، به استخر ماشین بپیوندید یا از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید.
 • قبل از اتمام کار یا ترک کار یا در اتومبیل پارک شده با یک تمرین ساده ذهن از این موضوع آگاهی داشته باشید.
 • در راه بازگشت به خانه با شریک زندگی خود، با فرزند خود تماس بگیرید. این می‌تواند ذهن شما را از کار دور کند و به شما فرصتی بدهد تا روز خانواده خود را جبران کنید. همچنین می‌تواند به شما کمک کند که هنگام بازگشت به خانه چه کسی نیاز به توجه شما دارد.
 • با خانواده خود، از جمله فرزندان بزرگ‌تر، در مورد چالش‌های انتقال از حالت کار به خانواده، به‌ویژه در اوقات استرس‌زای محل کار، صحبت کنید. به آنها کمک کنید چیزها را از دیدگاه شما ببینند و سعی کنید چیزهایی را از نظر آنها ببینید.

تربیت فرزندان کار مهمی است و والدین اغلب برای انجام صحیح کار به حمایت نیاز دارند. اگر برای کنترل استرس، اضطراب یا عصبانیت به کمک نیاز دارید، پزشک عمومی محل خوبی برای شروع است.