غذاهایی که برای مغز شما مضرند

غذاهای مضر برای مغز

غذاهایی که برای مغز شما مضرند

غذاهایی که برای مغز شما مضرند 1024 680 لبنیات صباح

غذاهای مضر برای مغز : توت‌های رنگارنگ، آجیل‌ها و ماهی قزل‌آلا – اگر هدف شما سلامت بهتر مغز است، همه غذاهای خوبی است. اما در مورد غذاهای مضر برای مغز که خطر ابتلا به مشکلات خلقی یا حافظه را افزایش دهند، خصوصاً با افزایش سن، چه می دانید؟

غذاهای مضر برای مغز

مارگارین

این غذاها در کنار بسیاری از غذاهای میان وعده‌ای بسته‌بندی‌شده، سرشار از چربی‌های ترانس هستند. شاید بدانید که چربی‌های ترانس برای قلب و رگ‌های خونی شما مفید نیستند. تحقیقات نشان داده است که آنها همچنین ممکن است باعث آسیب رساندن به عملکرد مغز شوند. یک مطالعه از مجله Neurology نشان داد که افراد مسن که بالاترین سطح اسید الایدیک (نوع رایج چربی ترانس) در خون خود دارند، بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.

اگر در مورد چربی‌ها اطلاعاتی ندارید بهتر است این مطلب را بخوانید: چربی سالم و چربی نا سالم چیست ؟

الکل

درحالی‌که بعید است یک لیوان شراب یا آبجو ذهن شما را به هم بریزد، الکل مستقیماً روی مسیرهای ارتباطی مغز تأثیر می‌گذارد. هرچه بیشتر بنوشید، پردازش اطلاعات جدید یا به‌خاطر سپردن چیزها دشوارتر خواهد بود. همچنین الکل ممکن است احساس گیجی یا افسردگی در شما ایجاد کند.

غذاهای مضر برای مغز

نوشابه و سایر نوشیدنی‌های قندی

اگر می‌خواهید با افزایش سن مغز خود را فعال و تازه نگه دارید، از نوشیدنی‌های فوق‌العاده شیرین پرهیز کنید. تحقیقات نشان داده است که افرادی که مقدار زیادی نوشابه، چای شیرین و سایر نوشیدنی‌های شیرین می‌نوشند، بیشتر دچار مشکل حافظه می‌شوند. این نوشیدنی‌ها که غالباً نوعی قند به نام فروکتوز دارند، ممکن است باعث کوچک‌تر شدن قسمت‌های خاصی از مغز شما شوند.

نوشابه‌های رژیمی و نوشیدنی با شیرین‌کننده‌های مصنوعی

شاید با خود بگویید اگر نوشابه‌های معمولی برای شما مضر هستند، پس نوشیدنی‌های بدون شکر خوب هستند، درست است؟ نخیر این‌طور نیست: تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که حداقل یک نوشابه رژیمی در روز می‌نوشند تقریباً سه برابر سکته مغزی یا زوال عقل دارند. دانشمندان تصور می‌کنند که شیرین‌کننده‌های مصنوعی ممکن است ماده آزاردهنده باشند.

سیب‌زمینی‌سرخ‌کرده و سایر غذاهای سرخ شده

افرادی که مقدار زیادی غذای سرخ شده و فرآوری شده می‌خورند، در تست‌هایی که مهارت تفکر آنها را اندازه‌گیری می‌کند، نتیجه خوبی کسب نمی‌کنند. دلیل احتمالی: غذاهای سرخ شده و چرب. این غذاهای لذیذ باعث التهاب می‌شود که می‌تواند به عروق خونی که مغز را با خون تأمین می‌کنند آسیب برساند و به مغز صدمه بزند.

غذاهای مضر برای مغز

دونات

این خوراکی‌های خوشمزه هم سرخ شده و هم مملو از شکر هستند، ترکیب بسیار نامناسبی برای سلامتی مغز است. مطالعات نشان می‌دهد که سطح بالای قند در خون و زوال عقل در افرادی که دونات مصرف می‌کنند بیشتر است. حتی بدتر: بیشتر دونات ها حاوی چربی‌های ترانس هستند، ماده دیگری که مغز شما به آن نیازی ندارد.

نان سفید و برنج سفید

کربوهیدرات‌های تصفیه شده، حتی آنهایی که طعم فوق‌العاده شیرینی ندارند، می‌توانند قند خون شما را افزایش دهند که اغلب با یک تصادف همراه است که می‌تواند احساس گنگی ذهنی در شما ایجاد کند. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌های تصفیه شده ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد، به‌ویژه در افراد خاصی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آن هستند. وقتی کربوهیدرات می‌خورید سراغ نان‌های سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای و ماکارونی گندم سبوس‌دار بروید.

غذاهای مضر برای مغز

گوشت قرمز

گوشت قرمز سرشار از چربی اشباع است که برای قلب و مغز شما مضر است. در حقیقت، محدودکردن گوشت قرمز یکی از اصول اصلی رژیم غذایی است، یک برنامه غذایی مبتنی بر تحقیق، با هدف فعال و تازه نگه‌داشتن حافظه و تفکر شما. منابع پروتئینی دیگر نظیر ماهی، مرغ بدون چربی و لوبیا گزینه‌های سالم‌تری هستند.

پنیر کره‌ای و پرچرب

گول طعم خامه‌ای پنیر کره‌ای را نخورید. این محصولات لبنی پر از چربی اشباع هستند. پیروان رژیم MIND از کره، پنیر و سایر لبنیات پرچربی پرهیز می‌کنند. وقتی صحبت از سلامت مغز می‌شود، لبنیات کم‌چرب معمولاً گزینه سالم‌تری است. می‌توانید شیر، ماست سفید، پنیر فتا و سایر غذاهای لبنی را به شکل کم‌چربی دریافت کنید.

ماریناد و شربت

مواد تشکیل‌دهنده روی برچسب همه مواد غذایی را با دقت بخوانید. بسیاری از این محصولات به طرز حیرت انگیزی مقادیر زیادی شربت ذرت با فروکتوز بالا دارند. این همان چیزهایی است که در نوشابه وجود دارد. این بیماری به انواع مشکلات سلامتی از جمله ازدست‌دادن حافظه و کاهش عملکرد مغز مرتبط است. به‌جای آن سس سالاد خود را مخلوط کنید.