8 دلیل برای مصرف شیر که آن را دوست‌داشتنی می کند

مصرف شیر

8 دلیل برای مصرف شیر که آن را دوست‌داشتنی می کند

8 دلیل برای مصرف شیر که آن را دوست‌داشتنی می کند 1024 680 لبنیات صباح

با توجه به انواع جایگزین‌هایی از شیر که در فروشگاه‌ها موجود است این امکان وجود دارد که مردم فراموش کنند چرا شیر را دوست دارند و از خوردن آن لذت می‌برند. در این مطلب به 8 دلیل برای مصرف شیر که آن را دوست‌داشتنی می کند و می‌تواند نقش مهمی را در رژیم روزانه شما داشته باشد اشاره می‌کنیم.

مصرف شیر

۱. شیر یک منبع مواد مغذی است

علاوه بر کلسیم، شیر مملو از ۱۰ ماده مغذی دیگری می‌باشد که برای حفظ سلامتی مورد نیاز است مانند پروتئین، ریبوفلاوین، فسفر، پتاسیم، منیزیم، روی، ویتامین A و ویتامین B۱۲.

۲. منبع شماره یک از کلسیم

شیر مملو از کلسیم می‌باشد، ماده مغذی که برای ساخت استخوان‌های سالم مورد نیاز است و یکی از مواد مغذی حیاتی رژیم روزانه غذایی به حساب می‌آید. برای تامین میزان کلسیمی که در یک لیوان ۲۵۰ میلی لیتری از شیر وجود دارد، شما باید ۳۲ جوانه بروکسل، ۲۱ لیوان اسفناج خرد شده، ۱۱ فنجان سیب زمینی شیرین اسلایس شده، ۶ لیوان کلم سبز خرد شده، ۵ لیوان بروکلی پخته شده و یک لیوان بادام رست شده خشک دریافت کنید.

مصرف شیر

۳. ضروری برای عضلات

شیر همچنین حاوی پروتئین‌هایی با کیفیت بالا مانند کازئین و وی می‌باشد که به ترمیم عضلات بعد از ورزش و فعالیت‌های فیزیکی کمک کرده و منجر به بهبود رشد عضلات می‌گردد. در مطالعه‌ای که بر روی مردان سالم صورت گرفته بود نتایج نشان داد که دریافت شیر بعد از تمرینات ورزشی منجر به افزایش حجم گیری عضلات و از دست دهی بیشتر بافت چربی در مقایسه با نوشیدنی‌های حاوی پروتئین سویا و یا تنها کربوهیدراتی شده است. در حالی که هر سه نوع نوشیدنی حاوی کالری یکسانی بوده اند؛ که مشابه همین نتایج در زنان ورزشکار نیز مشاهده شده است.

۴. شیر می‌تواند به کاهش وزن بدن کمک کند

مطالعات نشان داده اند که در برنامه‌های غذایی کنترل وزن در صورتی که سه واحد یا بیشتر در روز شیر و محصولات لبنی دریافت شود وزن بیشتری از چربی بدن کاسته می‌شود.

۵. شیر یک نوشیدنی مغذی برای ریکاوری بعد از ورزش می‌باشد

شیر به طور طبیعی حاوی مایعات و الکترولیت‌هایی مانند سدیم وپتاسیم می‌باشد که به رهیدراسیون بدن کمک می‌کند. محتویات و غلظت مواد مغذی موجود در شیر مشابه با نوشیدنی‌های ورزشی معمول در دسترس می‌باشد و مطالعات حاضر نیز نشان می‌دهند که شیر یک نوشیدنی موثرتری نسبت به نوشیدنی‌های ورزشی و آب برای رهیدراسیون بدنی می‌باشد.

مصرف شیر

۶. شیر می‌تواند به کاهش خطر برخی از بیماری‌های بسیار جدی کمک کند

برخی از مطالعات و راهنما‌هایی غذایی نشان داده اند که دریافت شیر و محصولات آن منجر به کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی، سکته ها، پرفشاری خون، دیابت نوع دو، سندروم متابولیک و سرطان کولورکتال می‌شود.

۷. یک برنده واقعی برای دندان‌ها

شهرت شیر گاو از نظر خواص تقویت کنندگی دندان‌ها و توانایی آن برای محکم کردن دندان‌ها را مدیون پروتئین کازئین طبیعی موجود در آن و همچنین محتوای کلسیم و فسفرش می‌باشد، این اثر شیر در مقایسه با سایر نوشیدنی‌ها مانند نوشیدنی‌های سویا بسیار بارز می‌باشد و در مطالعات صورت گرفته نشان داده شده است که هر نوع نوشیدنی دیگر به جز شیر محتوای مینرالی مورد نیاز برای استحکام دندان‌ها را فراهم نمی‌کند.

۸. حتی افراد با عدم تحمل لاکتوز نیز می‌توانند از دریافت شیر لذت ببرند

برای افرادی که نسبت به لاکتوز عدم تحمل نشان می‌دهند این موضوع مطرح است که حتی این افراد نیز می‌توانند تا حد ۱۲ گرم لاکتوز را تحمل کنند یعنی میزانی که در یک لیوان شیر وجود دارد بدون اینکه علایمی نشان دهند، علاوه بر این سایر محصولات لبنی به طور طبیعی حاوی مقادیر پایین تری از لاکتوز هستند مانند پنیر پارمسان، چدار و پنیر‌های سوئیسی که تقریبا بدون لاکتوز می‌باشند و به راحتی قابل تحمل است. ماست نیز به دلیل حضور باکتری‌های مفید موجود در آن، سبب هضم اکثر لاکتوز شیر می‌شود، علاوه بر همه‌ی این موارد شیر‌های بدون لاکتوزی که از نظر مواد مغذی کاملا شبیه شیر‌های عادی می‌باشد در فروشگاه‌ها نیز در حال حاضر موجود است.

2 دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --