چگونه رفتار خوب را در کودک تشویق کنیم

چگونه رفتار خوب را در کودک تشویق کنیم

چگونه رفتار خوب را در کودک تشویق کنیم

چگونه رفتار خوب را در کودک تشویق کنیم 626 417 لبنیات صباح

چگونه رفتار خوب را در کودک تشویق کنیم

تشویق رفتار خوب کودک : کودکان به‌سرعت یاد می‌گیرند چگونه رفتار کنند وقتی از شما راهنمایی مثبت و منسجم می‌گیرند. این بدان معنی است که کودک شما هنگام رفتار خوب توجه کند نه اینکه فقط وقتی کودک کاری را انجام می‌دهد که دوست ندارید عواقب آن را اعمال کنید.

در اینجا چند نکته عملی برای عملی کردن این رویکرد مثبت آورده شده است.

نکاتی برای تشویق رفتار خوب کودک

 1. الگو باشید

برای هدایت کودک خود از رفتار خود استفاده کنید. کودک شما، شما را تماشا می‌کند تا سرنخی در مورد نحوه رفتار شما به دست آورد و آنچه شما انجام می‌دهید اغلب بسیار مهم‌تر از آنچه شما می‌گویید است. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید فرزندتان بگوید “لطفاً” ، خودتان آن را بگویید. اگر نمی‌خواهید فرزندتان صدای خود را بلند کند، خودتان آرام و آرام صحبت کنید.

 1. احساس خود را به فرزندانتان نشان دهید

صادقانه گفتن اینکه کودک چگونه رفتار او بر شما تأثیر می‌گذارد به کودک کمک می‌کند احساسات خود را در احساسات شما ببیند و اگر جملات را با “من” شروع می‌کنید، به کودک شما این فرصت را می‌دهد که از دیدگاه شما چیزها را ببیند. به‌عنوان‌مثال، “من احساس ناراحتی می‌کنم زیرا سروصدای زیادی وجود دارد و نمی‌توانم با تلفن صحبت کنم”.

 1. کودک خود را در حالت‌های “خوب” کشف کنید

هنگامی‌که فرزندتان رفتاری که دوست دارید رفتار می‌کند، به او بازخورد مثبت دهید. به‌عنوان‌مثال، … وای، شما خیلی خوب بازی می‌کنید. من از روش نگه‌داشتن همه وسایلت به‌صورت منظم بسیار خوشم می‌آید. قبل از اینکه متوجه شوید و بگویید، “سلام، چقدر همه چیز بی‌نظم است”.

 1. کودک درون خود را روشن کنید و مانند فرزند خود باشید

وقتی به کودک خود نزدیک می‌شوید، می‌توانید با آنچه ممکن است احساس کنند یا فکر می‌کنند هماهنگ شوید. نزدیک بودن همچنین به کودک کمک می‌کند تا روی آنچه در مورد رفتار او می‌گویید تمرکز کند. اگر به فرزندتان نزدیک هستید و توجه فرزندتان را دارید، نیازی نیست که آنها را وادار کنید به شما نگاه کنند.

 1. فعالانه گوش دهید

برای گوش‌دادن فعال، می‌توانید هنگام صحبت فرزندتان سر تکان دهید و آنچه را که فکر می‌کنید فرزندتان احساس می‌کند دوباره تکرار کنید. به‌عنوان‌مثال، “به نظر می‌رسد از بی‌نظمی موجود در اتاقش واقعاً ناراحت هستید”. هنگامی‌که این کار را انجام می‌دهید، می‌تواند به کودکان خردسال کمک کند تا از پس تنش و احساسات بزرگی مانند ناامیدی برآیند که گاهی اوقات منجر به رفتار ناخواسته می‌شود. همچنین باعث می‌شود احساس احترام و آرامش کنند. حتی می‌تواند خشم مزاج بالقوه را منتشر کند.

 1. به قول‌های خود عمل کنید

وقتی قول‌های خوب یا بد خود را دنبال می‌کنید، کودک یاد می‌گیرد به شما اعتماد کند و به شما احترام بگذارد. فرزند شما می‌آموزد که وقتی قول خوبی داده‌اید او را ناامید نخواهید کرد و همچنین کودک شما یاد می‌گیرد که وقتی نتیجه آن را توضیح دادید سعی در تغییر عقیده نداشته باشد؛ بنابراین وقتی قول می‌دهید بعد از اینکه کودک اسباب‌بازی‌های خود را به دست می‌آورد به پیاده‌روی بروید، این کار را انجام دهید.

 1. محیطی برای رفتار خوب ایجاد کنید

محیط پیرامون کودک شما می‌تواند بر رفتار او تأثیر بگذارد، بنابراین می‌توانید محیطی را شکل دهید که به کودک کمک کند تا رفتار خوبی داشته باشد. این عامل می‌تواند به‌سادگی اطمینان از این باشد که فضای کودک شما دارای بسیاری از وسایل امن و تحریک‌کننده برای بازی کودک شماست. همچنین اطمینان حاصل کنید که فرزند شما نمی‌تواند به چیزهایی برسد که ممکن است خراب کنند یا ممکن است به آنها آسیب برساند.

 1. نبردهای خود را انتخاب کنید

قبل از اینکه درگیر کاری شوید که کودک شما انجام می‌دهد – خصوصاً برای گفتن “نه” یا “متوقف کردن” – از خود بپرسید که آیا واقعاً مهم است یا نه. با به حداقل رساندن دستورالعمل‌ها، درخواست‌ها و بازخورد منفی، فرصت‌های کمتری برای درگیری و احساسات بد ایجاد می‌کنید. می‌توانید از قوانین خانواده استفاده کنید تا به همه بفهمانید که واقعاً در خانواده شما چه چیزهایی مهم است.

 1. در مورد غرزدن محکم باشید

اگر وقتی فرزندتان برای چیزی غر می‌زند تسلیم شوید، می‌توانید به طور تصادفی کودک خود را به غرزدن بیشتر آموزش دهید. “نه” به معنای “نه” است، نه “شاید” ، بنابراین آن را نگویید مگر اینکه منظورتان باشد.

 1. موارد را ساده و مثبت نگه دارید

دستورالعمل‌ها باید واضح، کوتاه و متناسب با سن کودک شما باشد، بنابراین کودک شما می‌تواند آنها را درک کند و به‌خاطر بسپارد و قوانین مثبت معمولاً بهتر از قوانین منفی هستند، زیرا آنها رفتار کودک شما را به روشی مثبت راهنمایی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، “لطفاً در را ببندید” بهتر از “در را باز نگذارید” است.

 1. به کودکان مسئولیت دهید به‌طوری‌که عواقب آن را هم قبول کند

با بزرگ‌تر شدن کودک می‌توانید به او مسئولیت بیشتری دهید. همچنین می‌توانید به کودک خود فرصت دهید عواقب طبیعی آن رفتار را تجربه کند. به‌عنوان‌مثال، اگر مسئولیت کودک شما این است که وسائل خواب خود را آماده کند و کودک بالش موردعلاقه خود را فراموش کند، نتیجه طبیعی این است که کودک شما مجبور است بدون بالش شبانه این کار را انجام دهد. در مواقع دیگر ممکن است لازم باشد عواقبی را برای رفتار نامناسب یا غیرقابل‌قبول ارائه دهید. برای این زمان‌ها، اطمینان حاصل کنید که عواقب آن را توضیح داده‌اید و کودک شما از قبل با آنها موافقت کرده است.

 1. یک‌بار بگویید و ادامه دهید

تشویق رفتار خوب کودک

محکم باشید و یک بار بگویید و ادامه دهید

اگر به کودک خود بگویید چه کاری باید انجام دهد – یا چه کاری نباید انجام دهد – ممکن است در نهایت کودک شما فقط تنظیم شود. اگر می‌خواهید آخرین فرصت همکاری را به فرزند خود بدهید، عواقب عدم همکاری را به فرزند خود یادآوری کنید. سپس شمارش تا سه را شروع کنید.

 1. به فرزند خود فرصت موفقیت دهید

کودک خود را طوری آماده کنید که رفتار خوبی داشته باشد و سپس او را به‌خاطر آن ستایش کنید. به‌عنوان‌مثال، کارهای ساده یا کارهایی را که کودک می‌تواند برای کمک به خانواده انجام دهد، به فرزند خود بدهید. ستایش رفتار و تلاش فرزند شما، کودک شما را به ادامه کار ترغیب می‌کند و انجام زیاد تمرین‌های روزمره به فرزندتان کمک می‌کند تا در این کار بهتر شوند، از انجام آن احساس خوبی داشته باشند و بخواهند آن را ادامه دهند.

 1. برای موقعیت‌های چالش‌برانگیز آماده شوید

مواقعی وجود دارد که تأمین نیازهای فرزندتان و انجام کارهایی که باید انجام دهید بسیار مشکل خواهد بود – به‌عنوان‌مثال، هنگام خرید، اتومبیل یا قرار ملاقات. اگر از قبل به این شرایط چالش‌برانگیز فکر می‌کنید، می‌توانید در مورد نیازهای فرزندتان برنامه‌ریزی کنید. قبل از اینکه به کودک خود برای تغییر فعالیت‌ها نیاز داشته باشید، یک هشدار پنج‌دقیقه‌ای بدهید. با کودک خود در مورد اینکه چرا به همکاری او نیاز دارید صحبت کنید. سپس کودک شما برای آنچه انتظار دارید آماده می‌شود.

 1. حس شوخ‌طبعی را حفظ کنید

تشویق رفتار خوب کودک

حس شوخ طبعی با کودکان

موارد زیادی وجود دارد که به سبک زندگی روزمره کودکان کمک می‌کند به‌ویژه با استفاده از آهنگ‌ها، شوخ‌طبعی و سرگرمی می‌توانید این کار را انجام دهید.

این مقاله را از دست ندهید:  ویروس کرونا و اهمیت استفاده از ماسک برای کودکان