ویروس کرونا و اهمیت استفاده از ماسک برای کودکان

ویروس کرونا و استفاده از ماسک برای کودکان

ویروس کرونا و اهمیت استفاده از ماسک برای کودکان

ویروس کرونا و اهمیت استفاده از ماسک برای کودکان 626 417 لبنیات صباح

استفاده از ماسک برای کودکان

نکات کلیدی ویروس کرونا و استفاده از ماسک برای کودکان:

 • کودکان با دیدن افرادی که از ماسک صورت خود استفاده می‌کنند واکنش‌های مختلف و متفاوتی خواهند داشت.
 • صحبت با کودکان در مورد ماسک صورت می‌تواند کمک کند.
 • کودکان به اطلاعات دقیق و متناسب با سن، به‌علاوه فرصت‌هایی برای پرسیدن سؤال و صحبت درباره احساسات نیاز دارند.
 • بازی می‌تواند به کودکان کمک کند تا ماسک صورت را بیاموزند و احساسات خود را کشف کنند.
 • اگر استفاده از ماسک بر توانایی شما در برقراری ارتباط با کودک تأثیر می‌گذارد، تماس چشمی، لمس، حرکات سر و موارد دیگر را امتحان کنید.
 • کودکان زیر دو سال هرگز نباید از ماسک صورت استفاده کنند. به این دلیل که ماسک‌های صورت می‌توانند برای این گروه سنی خطرهای خفگی و خفگی را به همراه داشته باشند.

واکنش کودکان به ماسک‌های صورت در طی ویروس کرونا (COVID-19)

نحوه واکنش و احساس کودکان نسبت به دیدن افراد با ماسک صورت در هنگام ویروس کرونا (COVID-19) می‌تواند به سن بستگی داشته باشد.

نوزادان و کودکان کوچک‌تر توجه زیادی به چهره دارند؛ بنابراین ممکن است وقتی نمی‌توانند صورت شما یا سایر مراقبان و افراد آشنا را ببینند، مضطرب یا ناراحت شوند. یا ممکن است احساس کنند که شما یا افراد دیگر ‘ترسناک’ یا ‘عجیب’ به نظر برسند.

کودکان بزرگ‌تر ممکن است با ماسک‌های صورت راحت‌تر باشند. آنها ممکن است به‌هیچ‌وجه احساسات شدیدی نسبت به استفاده از ماسک صورت نداشته باشند.

کودکان در هر سنی ممکن است درمورد اینکه چرا افراد ماسک صورت می‌پوشند و آیا آنها نیز باید از این ماسک استفاده کنند سؤالاتی دارند. هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان، ماسک‌های صورت می‌توانند مقابله‌کننده یا طاقت‌فرسا باشند.

خبر خوب این است که اکثر کودکان، به‌ویژه با حمایت و اطمینان مناسب، با دیدن شما و سایر افرادی که ماسک صورت دارند، سازگار می‌شوند.

اگر شما یا فرزندتان احساس اضطراب زیادی می‌کنید، بهتر است از او کمک بگیرید. با پزشک عمومی، متخصص اطفال، معلم یا مشاور مدرسه فرزند خود صحبت کنید.

صحبت با کودکان در مورد ماسک صورت

صحبت با کودکان در مورد ماسک صورت می‌تواند به آنها کمک کند تا احساسات خود را بیان کنند. در ادامه چند پیشنهاد برای روش‌های مناسب متناسب با سن کودکان برای صحبت با آن‌ها آورده شده است.

 • برای کودکان بسیار خردسال، می‌توانید از زبان ساده‌ای برای توضیح ماسک‌های صورت و موارد استفاده آنها استفاده کنید.
 • برای کودکان بزرگ‌تر، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید.

 1. وقت بگذارید و در مورد ماسک‌های صورت صحبت کنید

بهترین زمان برای صحبت در مورد ماسک‌های صورت زمانی است که می‌توانید توجه کامل خود را به کودک خود بدهید. این کار را می‌توانید در هنگام شام، زمان حمام یا زمان خواب انجام دهید. اگر می‌توانید، یک ماسک آماده داشته باشید تا به کودک خود نشان دهید.

 1. از لحنی آرام، اطمینان‌بخش و مثبت استفاده کنید

اگر هنگام صحبت با کودک در مورد ماسک‌های صورت آرام و اطمینان‌آور به نظر برسید، به‌احتمال زیاد کودک احساس امنیت و امنیت می‌کند.

صحبت با لحنی آرام و دوستانه با کودکان برای درک بهتر ماسک

صحبت با لحنی آرام و دوستانه با کودکان برای درک بهتر ماسک

 1. آنچه فرزندتان می‌داند را دریابید

ابتدا از کودک خود بپرسید که چه چیزی درباره ماسک صورت می‌داند، آیا افرادی را که ماسک صورت می‌پوشند دیده‌اند یا اینکه سؤالی دارند یا نه. مثلاً:

“این یک ماسک است. آن را روی بینی و دهانم می‌پوشم. آیا می‌دانی چرا وقتی بیرون می‌روم باید ماسک بزنم؟ ” یا برای مثال “آیا توجه کرده‌اید که مردم اکنون ماسک صورت خود دارند؟ “

این مقاله را از دست ندهید:  میوه هایی که بیشترین پروتئین را دارند!

 1. ماسک‌های صورت را به روشی که کودک درک می‌کند توضیح دهید

این نکته مربوط به تمرکز بر روی واقعیت‌ها و نکات مثبت است. مثلاً:

“وقتی صحبت می‌کنیم، نفس می‌کشیم، سرفه می‌کنیم و عطسه می‌کنیم، ممکن است بزاق از بینی و دهان ما خارج شود. ماسک‌های صورت می‌توانند جلوی گرفتگی و بزاق در افراد دیگر را بگیرند. بهتر است که خرخر و بزاق را برای خود نگه داریم! “

“افراد سالم از ماسک صورت استفاده می‌کنند. بسیاری از افراد مانند پزشکان، پرستاران و معلمان برای انجام کارهای خود ماسک صورت می‌زنند. استفاده از ماسک یکی از روش‌هایی است که می‌تواند به ما کمک کند تا همه از COVID-19 در امان بمانند.”

“شما با شستن دست‌ها، سرفه و عطسه به آرنج خود کمک می‌کنید و یادتان نرود که صورت خود را لمس نکنید.”

“نیازی نیست که در خانه ماسک صورت بزنم. مردم فقط هنگام خارج شدن از خانه باید آنها را بپوشند.”

 1. احساسات کودک خود را در مورد ماسک صورت تنظیم کنید

از فرزندتان احساس خود را بپرسید و به صحبت‌های فرزندتان گوش دهید. به کودک خود بگویید احساسات او خوب است. همچنین می‌توانید از کودک خود بپرسید که برای بهترشدن چه چیزی نیاز دارد. اگر احساسات خود را به اشتراک بگذارید و به کودک خود بگویید برای مقابله باید چه کاری انجام دهید، ممکن است با این روش به کودک اطمینان دهید.

مثلاً:

“از دیدن همه امروز با ماسک صورت چه احساسی داشتید؟ “

“من می‌دانم که ماسک‌های صورت می‌توانند عجیب به نظر برسند. خوب است که احساس عدم اطمینان کنید من چند ماسک صورت در رنگ‌ها و الگوهای سرگرم‌کننده خریداری کردم. چرا به من کمک نمی‌کنی یکی را بپوشم؟ “

“به نظر می‌رسد شما نگران استفاده نکردن ماسک صورت هستید. ممکن است به شما کمک کند بدانید که بیشتر افراد بزرگسال هستند که ویروس را می‌گیرند و شیوع می‌دهند و اکثر کودکان در صورت ابتلا به آن خیلی بیمار نمی‌شوند. “

صحبت با کودکان مبتلا به اوتیسم، اختلالات یادگیری یا تأخیر در رشد

اگر کودک شما اوتیسم است یا دارای تأخیر رشد یا اختلال یادگیری است، ممکن است کودک شما به اطلاعات مناسب از نظر رشد نیاز داشته باشد. داستان‌های اجتماعی یا پشتیبانی‌های بصری ممکن است برای کودکان اوتیسم یا کودکان دارای اختلال یادگیری بسیار مفید باشد. شما می‌توانید از متخصص بهداشت و معلولیت فرزند خود بخواهید تا به شما کمک کند چیزی خاص برای فرزندتان ایجاد کنید.

استفاده از ماسک برای کودکان

استفاده از بازی برای آشنایی کودکان با ماسک‌های صورت و کاهش اضطراب

کودکان از طریق بازی یاد می‌گیرند؛ بنابراین بازی می‌تواند راهی عالی برای کمک به کودکان باشد که با دیدن افرادی که ماسک صورت دارند، احساس راحتی بیشتری دارند. همچنین بازی می‌تواند به کودکان در بیان و کشف احساسات درباره ماسک صورت کمک کند.

اگر می‌خواهید ماسک صورت را در بازی کودک خود وارد کنید، باید اقدامات احتیاطی ساده‌ای انجام دهید. همیشه بر کودک خود نظارت داشته باشید تا از خفگی و خطرات خفگی ماسک‌ها و بندهای ماسک جلوگیری کند. مطمئن شوید که با ماسک‌های تمیز بازی می‌کنید و اگر ماسک زده‌اید، کودک را از لمس آن منصرف کنید.

در ادامه ایده‌هایی برای بازی با ماسک آورده شده است که می‌توانید آنها را برای سن کودک یا مرحله رشد خود مطابقت دهید:

 • آهنگ‌ها یا قافیه‌های احمقانه‌ای درباره ماسک‌های صورت بسازید. اقدامات زیادی استفاده کنید.
 • داستان‌هایی درباره شخصیت‌های نقابدار که ابرقهرمان هستند، بسازید.
 • با ماسک خود یک بازی peekaboo انجام دهید. هر بار ماسک خود را بردارید چهره‌های خنده داری ایجاد کنید.
 • به کودک خود ماسک صورت بدهید تا در هنگام فعالیت‌های روزمره مانند زمان حمام، لمس کند و با او بازی کند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است کودک شما دوست داشته باشد هنگام بازی در آب، ماسک را بشویید.
 • اسباب‌بازی‌های نرم موردعلاقه کودک خود را در ماسک صورت آرایش کنید. می‌توانید از اسباب‌بازی‌ها برای قراردادن یک نمایش عروسکی استفاده کنید.
 • فرزندتان را مجبور کنید که نقاشی صورت اعضای خانواده را نقاشی کند. یا با استفاده از تصاویر ماسک‌های صورت درست کنید.
 • تبدیل ماسک صورت به یک پروژه هنری و هنری. به‌عنوان‌مثال، نوارچسب را به ماسک صورت خود بچسبانید تا آن را به ماهی ژله‌ای تبدیل کند. یا بگذارید فرزندتان ماسک صورت را برای استفاده شما تزئین کند.
استفاده از ماسک برای کودکان

بازی با موضوعات ماسک با کودکان

اگر فرزند شما احساس مسئولیت کند، ممکن است ابراز احساس راحت‌تر باشد. همیشه ایده خوبی است که با بازی فرزند خود را دنبال کنید.

این مقاله را از دست ندهید:  برنامه غذایی مناسب برای کودکان پیش دبستانی

استفاده از ماسک برای کودکان : هنگام استفاده از ماسک صورت با فرزند خود ارتباط برقرار کنید

ماسک‌های صورت برخی از حالات صورت ما را پنهان می‌کنند، بنابراین می‌توانند بر نحوه ارتباط ما به‌ویژه با کودکان تأثیر بگذارند.

اگر احساس می‌کنید استفاده از ماسک صورت بر توانایی شما در برقراری ارتباط با فرزندتان تأثیر می‌گذارد، در اینجا برخی از کارهایی که می‌توانید با کودکان در سنین مختلف انجام دهید وجود دارد:

 • به کودک خود برگردید و از تماس چشمی زیادی استفاده کنید.
 • سعی کنید بلندتر، آهسته و واضح‌تر صحبت کنید تا کودک شما بتواند شما را از طریق ماسک بشنود.
 • از عبارات اغراق‌آمیز استفاده کنید تا لبخند یا تعجب در چشمان شما نمایان شود.
 • از زبان بدن و حرکاتی مانند نق زدن با سر و لمس آرام فرزند خود برای نشان‌دادن و گوش‌دادن استفاده کنید.
 • با استفاده از ماسک صورت خود، “حدس بزنید” را بیان کنید و از چشم‌ها و ابروهای خود برای نشان‌دادن احساسات مختلف استفاده کنید.
 • برای اینکه کودک شما را در درک و استفاده از زبان بدن، حرکات دست و حرکت برای برقراری ارتباط تمرین کند، با او تمرین کنید.
 • کودکانی که نیازهای اضافی دارند و برای برقراری ارتباط به حالت‌های صورت متکی هستند، مانند برخی از کودکان ناشنوا ممکن است به حمایت بیشتری نیاز داشته باشند. محافظ‌های شفاف صورت یا ماسک‌های صورت با پنجره‌های شفاف دهان ممکن است گزینه‌هایی باشند. بسته به نیاز و سن فرزندتان، می‌توانید ارتباطات نوشتاری یا وسایل دیداری را نیز امتحان کنید.

استفاده از ماسک برای کودکان : فاصله فیزیکی، ماسک صورت و کودکان

فاصله فیزیکی یک راه اصلی برای محافظت از کودک در برابر ویروس کرونا (COVID-19) و جلوگیری از شیوع ویروس در جامعه است. فاصله فیزیکی شامل موارد زیر است:

 • در صورت امکان حداقل 1.5 متر از افراد دیگر دور باشید
 • استفاده از بهداشت دست و بهداشت شخصی
 • اگر بیمار هستید در خانه بمانید
آموزش رعایت فاصله اجتماعی به کودکان در دوران کرونا

آموزش رعایت فاصله اجتماعی به کودکان در دوران کرونا

ماسک‌های صورت می‌توانند در صورت توصیه یا درخواست مقامات بهداشتی، بخشی از فاصله فیزیکی باشند. وقتی نفس می‌کشید، صحبت می‌کنید، سرفه می‌کنید یا عطسه می‌کنید، ماسک‌ها به‌عنوان یک مانع فیزیکی برای گسترش ویروس کرونا (COVID-19) عمل می‌کنند.

اگر از خود می‌پرسید که آیا فرزند شما علاوه بر سایر اقدامات فاصله جسمی، باید از ماسک صورت نیز استفاده کند، توجه به این موارد مهم است:

 • سن و مرحله رشد کودک شما
 • سابقه پزشکی کودک شما
 • توانایی کودک شما برای پوشیدن، پوشیدن و ازبین‌بردن ماسک صورت به طور صحیح و ایمن
 • توانایی شما در ارائه نظارت دقیق درحالی‌که کودک شما از ماسک صورت استفاده می‌کند.

برای مشاوره بیشتر در مورد مناسب بودن ماسک صورت برای فرزندتان، با پزشک عمومی، متخصص اطفال یا پرستار بهداشت کودک و خانواده صحبت کنید.