مزایا و معایب شیر خشک و اهمیت شیر مادر

شیر خشک و مقایسه آن با شیر مادر

مزایا و معایب شیر خشک و اهمیت شیر مادر

مزایا و معایب شیر خشک و اهمیت شیر مادر 1024 680 لبنیات صباح

مزایا و معایب شیر خشک : شیردهی توسط مادر به‌اندازه تنفس برای نوزادان مهم است زیرا نعمت مادر است که به شکل شیر درون آنها قرار می‌گیرد. کودک آن‌قدر قوی نخواهد ماند که بدون غذای مناسب زنده بماند. این رژیم طبیعی برای نوزادان از نظر رشد و تغذیه آنها مهم است.
شیر مادر حاوی پروتئین آب پنیر و سایر مواد مغذی است که به ساخت عضلات و آناتومی نوزاد کمک می‌کند. اما مادرانی هستند که تمام روز را بیرون کار می‌کنند. در شرایط مربوطه، آنها نمی‌توانند نوزادان خود را برای مدت طولانی باتوجه‌به نیازهای غذایی آنها تغذیه کنند. بعضی اوقات در دوران بارداری اتفاق می‌افتد که مادر قادر به تأمین نیاز تغذیه نیست.

همه چیز در مورد شیر خشک

یک مادر می‌داند هیچ جایگزینی برای شیردهی وجود ندارد. اما مادران فقط باید شیر خشک را زمانی انتخاب کنند که واقعاً دلایل پزشکی یا شخصی برای تغذیه نکردن نوزادان داشته باشد.
شیر خشک در اثر تبخیر محتوای مایع تشکیل می‌شود. این ماده به‌صورت مصنوعی تولید می‌شود که در نهایت پودر شیر پس از تبخیر مواد مایع آن باقی‌مانده و پس از افزودن مواد مغذی دیگر موردنیاز نوزاد به‌عنوان شیر خشک به بازار روانه می‌شود. شیر خشک یک رژیم غذایی مغذی برای کسانی است که به دلایل مختلف نمی‌توانند شیر مادر را بنوشند. این روزها شیر خشک کاملاً مشهور شده و مادران آن را برای نوزادان خود به‌عنوان جایگزین شیردهی ترجیح می‌دهند. کارشناسان بر این باورند که باید از شیر خشک تاحدامکان خودداری شود زیرا علاوه بر مزایا، معایبی نیز وجود دارد:

مزایای شیر پودر شده یا شیر خشک

مملو از مواد مغذی

این روزها شیر خشک تولیدی مملو از مواد مغذی مختلفی است که کودک به آن نیاز دارد. تمام مواد معدنی و ویتامین‌ها برای رشد نوزاد در شیر خشک وجود دارد. مملو از آهن است که با کم‌خونی و سایر مشکلات مرتبط با خون مقابله می‌کند.

شیر خشک به رژیم غذایی مادر بستگی ندارد

در صورت شیردهی، مواد مغذی شیر مادر به رژیم مادر بستگی دارد لذا وابسته به رژیم غذایی مادر مواد مغذی شیر مادر ممکن است متفاوت باشد و ممکن است مواد مغذی ضروری را برای کودک فراهم نکند؛ بنابراین این مشکل در شیر خشک برطرف می‌شود.

شیر خشک را در هرجایی می‌توان تغذیه کرد

دردسرسازترین زمان برای مادران خجالتی زمانی مطرح می‌شود که کودک گرسنه است و مکان مناسب برای شیردهی وجود ندارد. در آن زمان می‌توان از شیر خشک برای تغذیه استفاده کرد؛ بنابراین شیر خشک از خجالت در جمع جلوگیری می‌کند و به‌عنوان یک مزیت مطرح می‌شود.

ناراحتی نوک پستان

گاهی اوقات شیردهی می‌تواند منجر به ناراحتی در نوک پستان مادران شود. با استفاده از شیر خشک می‌توان چنین درد و ناراحتی را تسکین داد.

زنان شاغل

برای زنانی که کار می‌کنند تقریباً غیرممکن است که در هر زمان گرسنگی کودک در دسترس باشند. شیر خشک برای آنها بیش از حد مناسب است.

از انتقال بیماری‌ها جلوگیری می‌کند

گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که بیماری‌های موجود در بدن مادر به بدن کودک منتقل شوند. این ممکن است او را ناسالم کند. شیر خشک به‌وضوح از این امر جلوگیری می‌کند.

محدودیت در مصرف غذا

زمانی که شیر خشک برای نوزادان در نظر گرفته می‌شود ماران می‌توانند رژیم غذایی وسیع‌تری داشته باشند لذا شیر خشک می‌تواند راهی برای نجات باشد.

مضرات شیر ​​خشک

فاقد آنتی‌بادی است

شیر پودر هرچقدر مواد مغذی داشته باشد اما آنتی‌بادی‌هایی ندارد که برای مصونیت کودک مهم باشند. این آنتی‌بادی فقط در شیر مادر موجود است.

پرهزینه

شیر خشک مهندسی شده به دلیل روش مهندسی کاملاً گران است.

وقت‌گیر

برای نوشیدن شیر خشک، مقدار مناسب آب گرم آماده کرده و در بهترین شرایط در صورت مناسب بودن دمای آب، شیر خشک به بطری مخصوص کودک اضافه و آب اضافه‌کردن آب گرم هم زده شود تا یکنواخت شده و آماده برای نوشیدن کودک شود. این کار وقت‌گیر و باور کنید گاهی اوقات واقعاً کاری خسته‌کننده است.

شیر خشک به‌راحتی قابل هضم نیست

ازآنجاکه شیر خشک مصنوعی است، ممکن است مانند شیر مادر هضم نشود. همچنین ممکن است هضم زمان بیشتری طول بکشد که ممکن است برای برخی از نوزادان مضر نیز باشد.

نتیجه‌گیری

شیر خشک خوب است اما جایگزین شیر مادر نیست. اگر بیشتر از این نباشد، مادر باید حداقل شش ماه به کودک خود شیر دهد. جایگزینی مقطعی یا جایگزینی کامل شیر مادر می‌تواند برای کودک و همچنین مادر بسیار مضر باشد. در صورت نیاز او می‌تواند برای یک راه‌حل متعادل فکر کند. علاوه بر همه چیز، یک مادر می‌تواند نیاز دقیق کودک خود را احساس کند، او قطعاً بهترین تصمیم را برای عزیزترین روح خود در نظر خواهد گرفت.