نکات مهم انتخاب محصولات زیبایی مناسب

نکات مهم انتخاب محصولات زیبایی مناسب

نکات مهم انتخاب محصولات زیبایی مناسب

نکات مهم انتخاب محصولات زیبایی مناسب 626 626 لبنیات صباح

نکات مهم انتخاب محصولات زیبایی مناسب : برای اکثر مردم، محصولات آرایشی راهی ساده و سریع برای زیبا جلوه‌دادن خود است. اما اگر متوجه شدید که نسبت به برخی از مواد تشکیل‌دهنده واکنش پوستی دارید  مانند تحریک، جوش، یا آلرژی، این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا از این نوع موارد جلوگیری کنید.

نکات مهم انتخاب محصولات زیبایی

 1. برچسب محصول را بررسی کنید: به دنبال محصولاتی با کمترین مواد تشکیل‌دهنده باشید. این باعث می‌شود که یک واکنش بد کمتر شود.
 2. ابتدا تست پچ را انجام دهید: قبل از شروع استفاده از یک محصول جدید، مقدار کمی را در قسمت داخلی آرنج خود قرار دهید و 48 تا 72 ساعت صبر کنید. اگر در آن نقطه هیچ قرمزی، تورم، خارش یا سوزشی مشاهده نکردید، استفاده از آن برای شما مناسب است.
 3. Spritz راه هوشمندانه: همیشه عطر را روی لباس خود بگذارید، نه روی پوست. کمتر واکنش پوستی به آن نشان می‌دهید. همچنین به شما کمک می‌کند تا عطر و بوی عطر با سایر محصولات مورداستفاده شما مخلوط نشود.
 4. با خودتان صادق باشید: ببینید پوست شما چگونه واکنش می‌دهد. برچسب‌های “ضد حساسیت” ، “متخصص پوست” ، “حساسیت آزمایش شده” یا “غیر تحریک‌کننده” تضمین نمی‌کنند که پوست شما هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد.
 5. توقف و آرامش: اگر پوست شما به یک محصول زیبایی واکنش بدی نشان داد، بلافاصله استفاده از آن را متوقف کنید. بعضی اوقات می‌توانید از کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه برای تسکین التهاب استفاده کنید. در برخی موارد، ممکن است به یک کرم با نسخه پزشک نیاز داشته باشید.

انواع واکنش پوستی به محصولات زیبایی

 1. تحریک‌پذیری: پزشک شما ممکن است این عامل را “درماتیت تماسی تحریک‌کننده” بنامد. این مورد شایع‌ترین واکنش پوستی به یک محصول آرایشی است. در واقع می‌تواند باعث سوزش، خارش و قرمزی در ناحیه استفاده از محصول شود.

آلرژی چیست ؟

اگر پوست شما خشک یا آسیب‌دیده باشد، مقداری از محافظت طبیعی خود را در برابر مواد تحریک‌کننده از دست می‌دهد. این بدان معنی است که واکنش‌ها ممکن است شدیدتر باشند و یا راحت‌تر اتفاق بیفتند.

 1. آلرژی‌های پوستی (درماتیت تماسی آلرژیک): حساسیت به ماده خاصی در این محصول باعث قرمزی، تورم، خارش یا تاول روی پوست می‌شود. عطرها و مواد نگهدارنده از بزرگ‌ترین عوامل ایجادکننده این مشکل هستند.
همچنین بخوانید :  لبنیات و چند نکته حیاتی در دوران آلودگی هوا برای حفظ سلامتی

حتی محصولاتی که می‌گویند بوی نامطبوع دارند می‌توانند حاوی “ماده‌ای پوشاننده” باشند که عطری است که رایحه‌های شیمیایی را پوشانده است. اگرچه ممکن است بو ندهید، اما هنوز هم ممکن است وجود داشته باشد و در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. برای اطمینان از عدم وجود عطر، به دنبال محصولی با علامت “بدون عطر” یا “بدون عطر” بگردید.

مواد نگهدارنده تقریباً در هر محصولی وجود دارد که حاوی آب است. تمام رایج‌ترین مواد نگهدارنده با آلرژی‌های پوستی مرتبط هستند. اما این بدان معنا نیست که آنها در همه واکنش‌های آلرژیک ایجاد می‌کنند. آنها ممکن است به‌هیچ‌وجه پوست شما را آزار ندهند.

محصولات زیبایی به‌احتمال زیاد باعث واکنش پوستی می‌شوند

این محصولات شامل:

 • صابون‌های حمام
 • مواد شوینده
 • ضدتعریق‌ها
 • آرایش چشم
 • مرطوب‌کننده‌ها
 • لوسیون موج دائمی (مخصوصاً آنهایی که حاوی ماده شیمیایی گلیسیریل مونوتیو گلیکولات هستند)
 • شامپوها
 • لکه‌های لب بلند
 • لاک ناخن (مخصوصاً آنهایی که حاوی فرمالدئید هستند)
 • چسب ناخن حاوی متاکریلات

رنگ مو همچنین می‌تواند منشأ واکنش‌های پوستی باشد، به‌ویژه مواردی که حاوی فنیلن دی آمین و همچنین پرسولفات آمونیوم هستند که برای روشن شدن مو استفاده می‌شوند.

همچنین، محصولات آرایشی حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها ممکن است برای برخی از افراد مشکلاتی ایجاد کند – مانند قرمزی، تورم، تاول، بثورات پوستی، یا خارش. این مورد احتمالاً با محصولات قوی که غلظت آلفا هیدوکسی اسید آنها بیش از 10٪ یا سطح pH 3.5 یا کمتر دارند، بیشتر است.

برای برخی از افراد، کرم‌ها و سرم‌های چین‌وچروک ترتینوئین می‌تواند باعث ایجاد درماتیت تماسی تحریک‌کننده شود.

بسیاری از افراد به ضدآفتاب حساس هستند. اگر این مورد برای شما هم صادق است، با یک متخصص پوست در مورد چگونگی محافظت بهتر از پوست در برابر آفتاب صحبت کنید. به دنبال ضدآفتاب‌هایی با مواد بسیار کمی و مسدودکننده‌های فیزیکی (ساخته شده با اکسید روی و / یا دی‌اکسید تیتانیوم) باشید که معمولاً واکنش‌های آلرژیک ایجاد نمی‌کنند.