نکاتی برای داشتن کلیه های سالم

نکاتی برای داشتن کلیه های سالم

نکاتی برای داشتن کلیه های سالم

نکاتی برای داشتن کلیه های سالم 997 455 لبنیات صباح

نکاتی برای داشتن کلیه های سالم : کلیه، یکی از اندام‌های درونی بدن انسان و برخی دیگر از جانداران است. کار کلیه تصفیه خون از مواد زائد و دفع متابولیت‌های بدن می‌باشد جالب است بدانید انسان می‌تواند با ۲۰٪ کلیه‌هایش زندگی نسبتاً سالمی داشته باشد. اگر عملکرد آنها کم شود نیاز به دیالیز پیدا می کنند. لذا سالم نگه داشتن کلیه ها مهم است.

نکاتی برای داشتن کلیه های سالم

برخی از داروها را بیش از حد مصرف نکنید

NSAIDها داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن هستند. اگر به طور هم‌زمان مقدار زیادی مصرف کنید یا زیاد آنها را مصرف کنید، می‌توانند به کلیه‌های شما آسیب برسانند و استفاده از مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPI) برای زخم یا GERD به مدت طولانی می‌تواند احتمال بیماری مزمن کلیه را افزایش دهد. فقط در صورت توصیه پزشک باید آنها را مصرف کنید.

مراقب آنتی‌بیوتیک‌ها باشید

در صورت استفاده زیاد از این داروهای ضد باکتری، ممکن است به کلیه‌ها آسیب برسانید. حتی اگر کاملاً سالم باشید ممکن است این اتفاق بیفتد، اگر کلیه‌های شما به‌اندازه لازم کار نکنند مسئله جدی‌تر خواهد شد. بعضی از انواع آنتی‌بیوتیک‌ها مانند پنی‌سیلین، سولفونامیدها و سفالوسپورین ها به‌احتمال زیاد مشکلاتی را ایجاد می‌کنند.

نکاتی برای داشتن کلیه های سالم

از مکمل‌های گیاهی صرف‌نظر کنید

سازندگان مکمل‌ها نیازی به اثبات بی‌خطر بودن محصولات خود ندارند و برخی از آنها می‌توانند به کلیه‌های شما آسیب برسانند. این موارد می‌توانند به‌ویژه در صورت ابتلا به بیماری کلیوی مضر باشند زیرا می‌توانند شرایط را بدتر کنند یا بر عملکرد برخی داروها تأثیر بگذارند. قبل از استفاده از هرگونه مکمل گیاهی با پزشک خود صحبت کنید.

غذای سالم بخورید

کلیه‌های شما هرآنچه را می‌خورید یا می‌نوشید، از جمله هر چیزی که برای شما مضر است، مانند مقدار زیادی چربی، نمک و شکر، فرآوری می‌کنند. با گذشت زمان، یک رژیم غذایی نامناسب می‌تواند منجر به فشارخون بالا، چاقی، دیابت و سایر بیماری‌هایی شود که برای کلیه‌ها سخت است. یک رژیم غذایی سالم حاوی مقدار زیادی سبزی‌ها، میوه‌ها و غلات کامل و غذاهای فرآوری شده کمی است.

همچنین بخوانید :  محافظت از ریه ها در مقابل آلودگی هوا

نکاتی برای داشتن کلیه های سالم

به‌اندازه کافی آب بنوشید

آب کمک می‌کند مواد مغذی مهم به کلیه‌ها منتقل شده و مواد زائد را به‌صورت ادرار به مثانه منتقل کنید. اگر به‌اندازه کافی نمی‌نوشید، فیلترهای کوچک داخل کلیه‌ها متوقف می‌شوند و منجر به سنگ کلیه و عفونت می‌شوند. در صورت بروز غالباً کمبود آب در بدن می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند. چهارتا شش فنجان در روز آب بخورید، اما اگر بیمار باشید یا در گرما بیرون بیایید ممکن است به مقدار بیشتری نیاز داشته باشید.

نکاتی برای داشتن کلیه های سالم

ورزش کنید

ورزش دقیقاً مانند یک رژیم غذایی سالم، از شرایطی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی که منجر به آسیب کلیه می‌شوند جلوگیری می‌کند. اما سعی نکنید در طی یک روز قهرمان ورزشی شوید! اگر آماده نیستید، ورزش بیش از حد می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند. حداقل پنج‌روز در هفته حداکثر 30 تا 60 دقیقه ورزش سبک انجام دهید. اگر مدتی است این کار را نکرده‌اید، آهسته شروع کنید و در صورت داشتن مشکلات فیزیک یا بهداشتی ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایش‌های کلی فراموش نشود

مهم است که خطر ابتلا به بیماری کلیوی را بدانید. اگر شما یا نزدیکان نزدیک به بیماری قلبی، فشارخون بالا، دیابت یا سابقه خانوادگی نارسایی کلیه مبتلا باشید، این احتمال بیشتر است. در این موارد، پزشک ممکن است آزمایش‌های خاص کلیه را به‌عنوان بخشی از معاینه منظم شما پیشنهاد دهد. هرچه زودتر متوجه شوید، درمان آن آسان‌تر و حتی گاهی متوقف می‌شود.

الکل مصرف نکنید

نوشیدن چهار نوشیدنی الکلی در کمتر از 2 ساعت می‌تواند آسیب ناگهانی و جدی ایجاد کند و احتمالاً منجر به مشکلات طولانی‌مدت شود و الکل اغلب می‌تواند باعث کمبود آب بدن شما شود که می‌تواند کلیه‌ها را از فعالیت عادی خود بازدارد و منجر به افزایش وزن، بیماری کبدی، فشارخون بالا و سایر شرایطی شود که فشار بیشتری به آنها وارد می‌کند.

همچنین بخوانید :  7 حقیقت حیرت آور تأثیر آب بر سلامتی

نکاتی برای داشتن کلیه های سالم

سیگارکشیدن را ترک کنید

سیگارکشیدن خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می‌دهد و به رگ‌های خونی آسیب می‌رساند که با کاهش سرعت جریان خون در کلیه‌ها، روی آن تأثیر می‌گذارد. به‌علاوه، سیگارکشیدن می‌تواند داروهای خاصی را تحت تأثیر قرار دهد به‌ویژه داروهایی که فشارخون بالا را درمان می‌کنند. این مسئله جدی است زیرا فشارخون بالا کنترل نشده علت اصلی بیماری کلیه است.

اعتیاد به نیکوتین و ترک آن

مشکلات سلامت و بهداشتی را مدیریت کنید

دو بیماری شایع که کلیه‌های شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد دیابت و فشارخون است. یک رژیم متعادل و ورزش منظم می‌تواند به کنترل هر دو کمک کند. افراد مبتلا به دیابت، مهم است که به‌دقت مراقب قند خون خود باشند و در صورت نیاز انسولین مصرف کنند. از نظر فشارخون، مرتباً وضعیت خود را بررسی کنید و تمام داروها را دقیقاً همان‌طور که پزشک برای شما تجویز کرده است، مصرف کنید.