• Рубрик нет

تفاوت باکتری و ویروس

تفاوت بین باکتری و ویروس

تفاوت باکتری و ویروس

تفاوت باکتری و ویروس 626 304 لبنیات صباح

تفاوت باکتری و ویروس : باکتری‌ها و ویروس‌ها از نظر ساختار و پاسخ به داروها متفاوت هستند. باکتری‌ها موجوداتی زنده تک‌سلولی هستند.

آنها دارای دیواره سلولی و تمام اجزای لازم برای زنده ماندن و تولیدمثل هستند، اگرچه برخی از آنها ممکن است از منابع دیگر انرژی بگیرند.

ویروس‌ها “زنده” در نظر گرفته نمی‌شوند زیرا برای زنده ماندن درازمدت، انرژی و تولیدمثل به سلول میزبان احتیاج دارند. ویروس‌ها فقط از یک قطعه ماده ژنتیکی و یک پوسته پروتئینی به نام کپسید تشکیل شده‌اند. آنها با “ربودن” سلول میزبان و استفاده از ریبوزوم‌های آن برای ساختن پروتئین‌های ویروسی جدید زنده می‌مانند و تولیدمثل می‌کنند.

کمتر از 1٪ باکتری‌ها باعث بیماری می‌شوند. بیشتر آنها برای سلامتی ما و اکوسیستم‌های زمین مفید هستند. بیشتر ویروس‌ها باعث بیماری می‌شوند.

ممکن است از آنتی‌بیوتیک برای درمان برخی از عفونت‌های باکتریایی استفاده شود، اما در برابر ویروس‌ها مؤثر نیست. برخی از عفونت‌های شدید باکتریایی ممکن است با واکسیناسیون پیشگیری شوند.

واکسیناسیون روش اصلی برای جلوگیری از عفونت‌های ویروسی است. بااین‌حال، ضد ویروس‌هایی ساخته شده‌اند که می‌توانند برخی از عفونت‌های ویروسی مانند هپاتیت C یا HIV را درمان کنند. ضد ویروس‌ها در برابر باکتری‌ها مؤثر نیستند.

تفاوت باکتری و ویروس

باکتری چیست؟

باکتری‌ها موجوداتی ساده و تک‌سلولی هستند که پروکاریوت نامیده می‌شوند و این بدان معناست که DNA آنها در یک منطقه خاص از سلول به نام نوکلوئید موجود است، اما محصور نیست. باکتری‌ها یکی از قدیمی‌ترین موجودات روی زمین هستند که حداقل 3.5 میلیارد سال از عمر آنها می‌گذرد. برای دیدن آنها میکروسکوپ لازم است.

باکتری‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلفی از جمله کروی، استوانه، نخ، میله یا زنجیر وجود دارند. آنها می‌توانند هوازی (آنهایی که برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند) ، بی‌هوازی (کسانی که هنگام قرارگرفتن در معرض اکسیژن می‌میرند) و کسانی که اکسیژن را ترجیح می‌دهند اما بدون آن زندگی می‌کنند، باشند. باکتری‌هایی که از طریق نور یا واکنش‌های شیمیایی انرژی خود را ایجاد می‌کنند اتوتروف و به آنهایی که برای به‌دست‌آوردن انرژی مجبور به مصرف و تجزیه ترکیبات آلی پیچیده هستند، هتروتروف گفته می‌شود.

باکتری‌ها توسط یک دیواره سلولی سفت و سخت محصور شده‌اند که می‌تواند از نظر ترکیب بسیار متفاوت باشد و به تشخیص گونه‌های مختلف باکتری کمک کند. باکتری‌های گرم مثبت وقتی در معرض رنگی به نام لکه گرم قرار می‌گیرند، رنگ را به دلیل ساختار دیواره‌های خود به دام می‌اندازند، درحالی‌که باکتری‌های گرم منفی رنگ را به‌راحتی آزاد می‌کنند، زیرا دیواره سلول آنها نازک است. درون دیواره سلولی تمام اجزای لازم برای رشد، متابولیسم و ​​تولیدمثل باکتری‌ها وجود دارد.

باکتری‌ها همچنین ممکن است برجستگی داشته باشند، اینها به‌عنوان pili شناخته می‌شوند (کمک می‌کند باکتری‌ها به برخی ساختارها مانند دندان یا روده متصل شوند) یا تاژک (که به حرکت باکتری‌ها کمک می‌کند).

تفاوت باکتری و ویروس

اگرچه برخی از باکتری‌ها می‌توانند باعث بیماری شوند، اما کمتر از یک درصد ما را بیمار می‌کند. بسیاری از گونه‌های مفید برای سلامتی ما و سلامت کلی اکوسیستم‌های زمین ضروری هستند. در داخل بدن ما ده‌ها تریلیون باکتری وجود دارد که میکروبیوم روده ما را تشکیل می‌دهند و تریلیون‌ها بیشتر روی پوست زندگی می‌کنند که معمولاً بی‌خطر هستند. بسیاری از بیماری‌های مزمن، مانند سرطان و بیماری‌های قلبی، اغلب به دلیل عدم تعادل باکتری‌ها در دهان ما با سلامت دهان و دندان ضعیف مرتبط هستند. عفونت‌های ناشی از باکتری شامل استرپتوکوک گلو، سل و عفونت‌های دستگاه ادراری (UTI) است.

روش اصلی برای جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی، دادن آنتی‌بیوتیک است. بااین‌حال، به دلیل مقاومت، آنتی‌بیوتیک‌ها معمولاً فقط برای عفونت‌های شدید استفاده می‌شوند، زیرا سیستم ایمنی بدن اکثر افراد معمولاً به‌اندازه کافی قدرتمند است تا بر عفونت غلبه کند.

برای برخی از عفونت‌های شدید باکتریایی، مانند دیفتری، بیماری مننگوکوک، سیاه‌سرفه یا کزاز، واکسیناسیون ایجاد شده است و اینها مؤثرترین راه پیشگیری از عفونت هستند.

باکتری چیست؟

باکتری چیست؟

ویروس‌ چیست؟

ویروس‌ها از یک قطعه ماده ژنتیکی مانند DNA یا RNA تشکیل شده‌اند (اما نه هر دو) که توسط پوسته‌ای پروتئینی به نام کپسید احاطه شده‌اند.

گاهی اوقات این پوسته توسط یک پاکت از مولکول‌های چربی و پروتئین احاطه شده است و از این پاکت ممکن است برجستگی‌های گلیکوپروتئین، به نام پپلومرها که به‌صورت مثلثی، خوشه‌ای و یا به شکل قارچ درآیند، ایجاد شود. این برآمدگی‌ها فقط به گیرنده‌های خاصی در سلول میزبان متصل می‌شوند و تعیین می‌کنند که ویروس به چه نوع میزبان یا سلول میزبان آلوده شود و آن ویروس تا چه حد آلوده باشد.

برای دیدن ویروس‌ها میکروسکوپ لازم است و آنها 10 تا 100 برابر کوچک‌ترین باکتری‌ها هستند.

ازآنجاکه ویروس‌ها برای انجام عملکردهای زنده ماندن یا تولیدمثل، باید سلول میزبان را آلوده کنند، موجودات زنده محسوب نمی‌شوند، اگرچه برخی از آنها می‌توانند برای مدت طولانی در سطح زنده بمانند. ویروس‌ها اساساً مانند انگلی هستند و برای تولیدمثل و زنده ماندن به سلول میزبان اعتماد می‌کنند.

وقتی ویروس سلول میزبان را آلوده می‌کند، از مواد ژنتیکی خود برای “ربودن” ریبوزوم‌های سلول میزبان استفاده می‌کند. اینها ساختارهای سلولی هستند که پروتئین می‌سازند؛ بنابراین به‌جای پروتئین ساخته شده توسط سلول میزبان، پروتئین‌های ویروسی ساخته می‌شوند.

این ویروس همچنین از سایر اجزای درون سلول میزبان مانندATP یا آدنوزین تری فسفات برای تأمین انرژی و اسیدهای آمینه و چربی‌ها برای تولید کپسیدهای جدید و جمع‌آوری ویروس‌های جدید بهره می‌برد. به‌اندازه کافی ویروس‌هایی ساخته شده‌اند که در فرایندی به نام لیز که سلول میزبان را از بین می‌برد، از سلول خارج می‌شوند. به این عمل تکثیر ویروسی گفته می‌شود و روشی است که ویروس‌ها تولیدمثل می‌کنند.

با ایجاد ویروس‌های جدید، می‌توانند سلول‌های میزبان و میزبان‌های جدید را آلوده کنند.

بیشتر ویروس‌ها باعث بیماری می‌شوند و آنها معمولاً در مورد ناحیه‌ای از بدن که حمله می‌کنند، کاملاً مشخص هستند، به‌عنوان‌مثال کبد، دستگاه تنفسی یا خون. ویروس‌های رایج شامل هرپس زوستر، اچ‌آی‌وی، آنفلوانزا، سرماخوردگی و ویروس‌های هستند. ویروس‌ها همچنین می‌توانند باعث ذات‌الریه یا سینوزیت شوند. ویروس کرونا ویروس جدید SARs-CoV-2 که باعث ایجاد COVID-19 می‌شود نیز یک ویروس است.

علاوه بر انسان و حیوانات، ویروس‌ها می‌توانند گیاهان را نیز آلوده کنند، اگرچه تقریباً همه ویروس‌های گیاهی توسط حشرات یا موجودات زنده دیگر که از دیواره گیاهان تغذیه می‌کنند، منتقل می‌شوند.

روش اصلی برای جلوگیری از عفونت‌های ویروسی، واکسیناسیون است. بااین‌حال، ضد ویروس‌هایی ساخته شده‌اند که می‌توانند برخی از عفونت‌های ویروسی مانند هپاتیت C یا HIV را درمان کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها عفونت ویروسی را درمان نمی‌کنند.

تفاوت باکتری و ویروس

ویروس چیست؟

ویروس چیست؟

ویروس در مقابل باکتری: آیا تفاوت در علائم وجود دارد؟

علائم معمولاً ناحیه بدن آلوده و ارگانیسم آلوده را نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، یک عفونت باکتریایی پوست ممکن است باعث ترشح، تورم، درد و قرمزی در یک منطقه خاص شود، درحالی‌که یک عفونت ویروسی مانند هپاتیت C ممکن است باعث درد شکم، درد مفاصل، حالت تهوع یا استفراغ و زردی پوست شود.

برخی از بیماری‌ها می‌توانند توسط ویروس یا باکتری ایجاد شوند، به‌عنوان‌مثال ذات‌الریه، مننژیت یا اسهال، و علائم ممکن است شبیه به هم باشد، و بدن می‌تواند خود را از ارگانیسم آلوده خلاص کند.

 • سرفه کردن
 • گرفتگی
 • اسهال
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • عطسه کردن
 • خستگی

ویروس در مقابل باکتری: آیا تفاوت در انتقال وجود دارد؟

باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند به روش‌های مشابه منتشر شوند، مانند:

 • قرارگرفتن در معرض قطرات وقتی فرد در مجاورت شما سرفه یا عطسه می‌کند
 • تماس نزدیک با یک فرد عفونی
 • تماس با سطوح آلوده و سپس لمس بینی، دهان یا چشم‌ها
 • تماس با مایعات بدن آلوده از طریق بوسیدن، رابطه جنسی، ادرار یا مدفوع
 • تماس با حیوانات یا حشرات آلوده مانند کک، کنه یا پشه
 • انتقال از مادر به کودک در هنگام تولد