تأثیر منفی قهوه و کافئین بر باروری زنان و مردان

تأثیر منفی قهوه بر بارداری

تأثیر منفی قهوه و کافئین بر باروری زنان و مردان

تأثیر منفی قهوه و کافئین بر باروری زنان و مردان 1920 1080 لبنیات صباح

تأثیر منفی قهوه بر باروری زنان و مردان

تأثیر منفی قهوه و کافئین : قهوه، کاپوچینو، لاته، چای، کیک شکلاتی، براونی – کافئین در بسیاری از غذاهای جالب وجود دارد! اما ما همچنین می‌دانیم که مقدار زیاد کافئین برای سلامتی مفید نیست. قهوه چه تأثیری بر سلامتی ما دارد؟ به طور خاص، چگونه بر باروری فرد تأثیر می‌گذارد؟ آیا تأثیرات آن در زنان و مردان یکسان است یا متفاوت؟ آیا باید به‌طورکلی از مصرف کافئین خودداری کنید یا محدودیت مصرف بی‌خطر وجود دارد؟ برای پاسخ، به ادامه مطلب بروید.

تأثیر کافئین بر باروری زنان

روش‌های مختلفی برای بررسی تأثیر کافئین بر باروری و بارداری زنان وجود دارد:

شناخته شده است که کافئین بر حرکات عضلانی لوله رحمی تأثیر می‌گذارد. لقاح تخمک در لوله فالوپ اتفاق می‌افتد و پس از لقاح، لوله فالوپ است که تخمک را به رحم منتقل می‌کند؛ بنابراین هر چیزی که بر این حرکات عضلانی تأثیر بگذارد، می‌تواند موقعیت تخمک را نیز تحت تأثیر قرار دهد که ممکن است در جایی قرار گیرد که برای بارداری مناسب نباشد.

به همین دلیل مشخص شده است که کافئین احتمال بارداری یک زن را 27 درصد کاهش می‌دهد.

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که کافئین روی بلوغ تخمک تأثیر می‌گذارد. تخمک با کیفیت و بالغ برای بارداری لازم است.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که افزایش کافئین در رژیم غذایی با افزایش احتمال سقط جنین ارتباط دارد. مصرف‌کنندگان کافئین سنگین احتمال سقط دوبرابر بیشتر از افراد غیر مصرف‌کننده است.

تأثیر منفی قهوه و کافئین

اگر از قبل باردار هستید، کافئین هنوز تهدیدی برای بارداری است: می‌تواند از جفت عبور کرده و وارد سیستم کودک شود، رشد و نمو او را مختل کند. زنان باردار نیز پس از اثر کافئین افزایش می‌یابند زیرا متابولیسم آنها کندتر است بنابراین کافئین با سرعت کمتری تجزیه می‌شود.

تأثیر کافئین بر باروری مردان

تحقیقات متناقضی در مورد تأثیر کافئین بر قدرت باروری مردان وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، یک مطالعه نشان داد که کافئین بر کیفیت اسپرم یا تعداد اسپرم تأثیر نمی‌گذارد. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف‌کنندگان کافئین سنگین در طول درمان‌های باروری مانند IVF احتمال موفقیت کمی دارند. گروه دیگری از مطالعات نشان‌دهنده ارتباط مستقیم بین تعداد کولا و تعداد اسپرم است، اما به نظر می‌رسد کافئین در اینجا بد نیست؛ بنابراین، اگرچه مردان به‌عنوان زنان در مورد مصرف کافئین به شدت مضطرب نیستند، اما آنها همچنان باید کنترل مصرف خود را حفظ کنند، به‌خصوص اگر این زوج مدتی است که برای یک کودک تلاش می‌کنند یا تحت درمان باروری هستند.

همچنین بخوانید :  همه چیز درباره ویتامین B12

چه میزان کافئین بی‌خطر است؟

متأسفانه، هیچ محدوده مطمئنی برای مصرف کافئین وجود ندارد. به‌طورکلی، توافق می‌شود که:

زنانی که اقدام به بارداری می‌کنند باید مصرف کافئین خود را به کمتر از 200 میلی‌گرم در روز کاهش دهند.

اگر از هر نوع روش درمانی باروری استفاده می‌کنید، عاقلانه است که مصرف خود را حتی بیش از 100 میلی‌گرم در روز کاهش دهید.

اگر از قبل باردار هستید، اجتناب از هرگونه ماده غذایی حاوی کافئین عاقلانه است زیرا مطالعات در مورد تأثیر آن بر کودک روشن نیست.

برای اینکه تصور کنید مقدار “200 میلی‌گرم کافئین” چقدر است، به راهنمای زیر مراجعه کنید:

  • یک فنجان قهوه فیلتر حاوی 140 میلی‌گرم کافئین است
  • یک فنجان قهوه فوری حاوی 100 میلی‌گرم کافئین است
  • یک فنجان چای معمولی حاوی 75 میلی‌گرم کافئین است
  • یک فنجان چای سبز حاوی 50 میلی‌گرم کافئین است
  • یک قطعه کوچک شکلات قهوه‌ای حاوی 50 میلی‌گرم کافئین است

تأثیر کافئین بر باروری مردان

بنابراین اگر در یک روز خود را به یکی یا حداکثر دو مورد فوق محدود کنید، حال شما خوب است.

موارد اندکی وجود دارد که باید آنها را به‌خاطر بسپارید درحالی‌که استنتاجات و تحقیقات بالا را در نظر می‌گیرید. درحالی‌که مطالعات اثبات کرده‌اند ارتباطی بین مقدار کافی کافئین و باروری وجود دارد، اما هیچ مطالعه با کیفیت بالا در مورد این موضوع انجام نشده است که ارتباط مستقیم بین کافئین و باروری را نشان دهد. بااین‌حال، ازآنجاکه یک عامل خطر وجود دارد، هرچند ناچیز، بهتر است از مصرف کافئین در مقادیر زیاد خودداری کنید درحالی‌که سعی در باردار شدن دارید. خداحافظی کافئین دارای مزایای متعددی است زیرا منجر به سایر مشکلات اثبات شده مرتبط با سلامتی مانند بی‌خوابی، بی‌قراری، فشارخون بالا، لرزش عضلات و ناراحتی معده می‌شود.