فواید زیتون و روغن زیتون برای سلامتی بدن

فواید روغن زیتون برای سلامتی بدن

فواید زیتون و روغن زیتون برای سلامتی بدن

فواید زیتون و روغن زیتون برای سلامتی بدن 626 417 لبنیات صباح

فواید زیتون و روغن زیتون : روغن زیتون را از خرد کردن یا فشار دادن زیتون کامل و جمع آوری روغن ترشح شده به دست می آورید. در انواع ظروف می توانید از روغن زیتون استفاده کنید. می توانید با آن آشپزی کنید، آن را روی نان، ماکارونی یا سالاد بپاشید یا از آن به عنوان ماده ای برای تهیه مواد پخته استفاده کنید. از همه بهتر، روغن زیتون دارای یکسری مزایای سلامتی است که پایینتر به آن اشاره کرده ایم:

فواید زیتون و روغن زیتون

کدام نوع روغن زیتون سالم ترین است؟

روغن زیتونی که حداقل فرآوری برای تولید آن انجام می شود روغن زیتون فوق بکر (EVOO) نامیده می شود. به همین دلیل ، EVOO بیشتر از روغنهای زیتون دیگر مواد غذایی دارد. به عنوان مثال ، این ماده غذایی حاوی مواد مغذی گیاهی سالم به نام فیتوشیمیایی است که می تواند به مبارزه با سرطان و بیماری های قلبی کمک کند. بنابراین بهتر است برای مصرف روغن زیتون از نوع EVOO  استفاده کنید.

فواید زیتون و روغن زیتون

فواید روغن زیتون برای سلامتی بدن

فواید روغن زیتون برای سلامتی بدن

سلامت قلب را تقویت می کند

مطالعات نشان داده است که وقتی در رژیم غذایی خود روغن زیتون بیشتری دریافت می کنید، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهید. ترکیبات فعال موجود در EVOO به کاهش فشار خون کمک می کند و از تصلب شرایین جلوگیری می کند.

خطر سکته مغزی را کاهش می دهد

جایگزینی چربی های کمتر سالم با روغن زیتون در دستورالعمل های شما ممکن است احتمال سکته مغزی را بیش از 40٪ کاهش دهد.

با التهاب مبارزه می کند

التهاب در بدن شما منجر به بیماری مزمن می شود. آنتی اکسیدان های خاصی در EVOO می توانند التهاب را در بدن شما کاهش دهند به همان روشی که داروهایی مانند ایبوپروفن انجام می دهند. اسید اولئیک موجود در روغن زیتون نیز ضد التهاب است.

همچنین بخوانید :  تغذیه مناسب در زمان آلودگی هوا

آنتی اکسیدان زیادی دارد

رادیکال های آزاد اتم های ناپایداری در بدن شما هستند که به سلول های شما آسیب می رسانند. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که می توانند به جلوگیری یا کاهش سرعت آسیب کمک کنند. EVOO مملو از آنتی اکسیدان است که می تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

مقابله با باکتری ها

برخی از مواد مغذی موجود در روغن زیتون می توانند با باکتری های مضر مقابله کنند. هلیکوباکتر پیلوری باکتری معده است که می تواند باعث زخم و حتی سرطان شود. ترکیبات موجود در روغن زیتون به تخریب آن کمک می کند.

از سرطان جلوگیری می کند

در رژیم مدیترانه ای، گیاهان را نسبت به گوشت ترجیح می دهند به طوری که این رژیم غذایی سرشار از روغن زیتون است. محققان دریافته اند که افرادی که به این روش غذا می خورند خطر ابتلا به برخی سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ، آندومتر، پستان، لوزالمعده و پروستات بسیار کمتر است.

مغز شما را تقویت می کند

دست آورد دیگر رژیم سنگین مدیترانه ای روغن زیتون این است که می تواند مغز شما را تقویت کند. مطالعات نشان می دهد منویی که دارای روغن زیتون زیاد است می تواند به شما کمک کند بهتر فکر کنید، درک کنید و به خاطر بسپارید و حتی ممکن است به شما کمک کند تا بیماری آلزایمر را دفع کنید.