• No categories

آدرنالین چیست ؟ همه چیز درباره آدرنالین

همه چیز درباره آدرنالین

آدرنالین چیست ؟ همه چیز درباره آدرنالین

آدرنالین چیست ؟ همه چیز درباره آدرنالین 626 385 لبنیات صباح

آدرنالین چیست ؟ : هجوم و ترشح ناگهانی آدرنالین یکی از مکانیسم‌های دفاعی حیاتی بدن است. یک وضعیت استرس‌زا باعث ترشح هورمون آدرنالین یا همان اپی نفرین در جریان خون می‌شود.

تولید آدرنالین در غدد فوق کلیوی رخ می‌دهد که بالای کلیه‌ها نشسته‌اند. آدرنالین مسئول واکنش جنگ یا گریز در برابر تهدید است و فرایندهای خاصی را در بدن آغاز می‌کند. به‌عنوان‌مثال، این ممکن است بدن را برای کمک به فرار اکسیژن اضافی به ریه‌ها بفرستد.

آدرنالین علاوه بر فرار سریع از خطر، تأثیرات دیگری نیز بر بدن دارد. این شامل:

 • کاهش توانایی بدن در احساس درد
 • افزایش قدرت به طور موقت
 • تمرکز ذهنی را تیزتر می‌کند که به فرد امکان می‌دهد سریع فکر کند و برای فرار از یک تهدید بالقوه برنامه روشنی را تشکیل دهد

بااین‌حال، ممکن است ترشح آدرنالین در بدن گاهی اوقات رخ دهد که تهدید واقعی وجود نداشته باشد. این هورمون در بدن وجود دارد یا نه خطر همان تأثیر را دارد.

آدرنالین چیست ؟

در زمان هجوم آدرنالین چه اتفاقی می‌افتد؟

در هنگام هجوم آدرنالین، قدرت و آستانه درد فرد افزایش می‌یابد. ترشح آدرنالین در بدن بسیار سریع اتفاق می‌افتد، معمولاً در عرض چند ثانیه. با ازبین‌رفتن تهدید احتمالی از بین می‌رود. این سرعت همان چیزی است که به نام هجوم آدرنالین نامیده می‌شود.

آدرنالین باعث تغییرات زیر در بدن می‌شود:

افزایش ضربان قلب که ممکن است منجر به احساس ضربان قلب شود

 • هدایت خون به سمت عضلات، باعث افزایش انرژی یا لرزش اندام‌ها می‌شود
 • شل کردن مجاری هوایی برای دادن اکسیژن بیشتر به عضلات که ممکن است باعث کم‌عمق شدن تنفس شود
 • افزایش سرعت مغز برای برنامه‌ریزی مسیر فرار
 • مردمک را بزرگ‌تر می‌کند تا نور بیشتری به چشم وارد شود

از عوارض جانبی ممکن است تعریق به‌عنوان واکنش به استرس، احساس سبکی سر ناشی از تغییر در خون و اکسیژن‌رسانی و تغییر درجه حرارت در نتیجه تغییر مسیر خون باشد.

اثرات آدرنالین بر روی بدن می‌تواند تا 1 ساعت پس از هجوم آدرنالین ادامه یابد.

فعالیت‌هایی که باعث هجوم آدرنالین می‌شوند

هجوم آدرنالین همیشه هنگامی اتفاق نمی‌افتد که فرد با تهدید واقعی روبرو شود. همچنین ممکن است در زمان استرس مانند امتحان یا مصاحبه شغلی رخ دهد.

فعالیت‌های شدید، از جمله سوارشدن به رولرکوستر یا انجام بانجی جامپینگ، همچنین می‌توانند باعث هجوم آدرنالین شوند. برخی از افراد از احساس هجوم آدرنالین لذت می‌برند. آنها ممکن است ورزش‌ها یا فعالیت‌های شدید را برای ترشح عمدی آدرنالین در بدن انجام دهند.

هجوم آدرنالین در شب

در طول روز، ممکن است فرد بیش از حد مشغول یا حواس‌پرت باشد تا بتواند به منابع استرس یا نگرانی فکر کند؛ بنابراین، این افکار غالباً هنگام شب‌هنگام تلاش فرد برای خواب به نظر می‌رسد. اگر استرس شدید باشد، ممکن است باعث هجوم آدرنالین شود. همچنین ممکن است یک رؤیا پاسخ جنگ یا پرواز را ایجاد کند.

علل ترشح آدرنالین چیست؟

شرکت در ورزش‌های شدید مانند بانجی جامپینگ می‌تواند باعث هجوم آدرنالین شود.

دلایل اصلی هجوم آدرنالین عبارت‌اند از:

 • تهدید
 • فشار
 • هیجان
 • اضطراب و استرس

استرس یا اضطراب چیست؟

دلایل دیگر شامل موارد زیر است:

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

PTSD می‌تواند افرادی را که تجربه آسیب‌زایی مانند جنگ یا تجاوز جنسی داشته‌اند، تحت تأثیر قرار دهد. افرادی که به PTSD مبتلا هستند ممکن است وقتی به استرس یا ضربه قبلی خود فکر می‌کنند، دچار هجوم آدرنالین شوند.

این اتفاق اوقات گاهی اوقات به‌عنوان hyperarousal شناخته می‌شود. این عامل می‌تواند باعث مشکلات تمرکز، احساس ناخوشایند، دشواری در خواب، هوشیاری مداوم نسبت به خطر احتمالی و احساس تحریک‌پذیری شود.

تومور

گاهی اوقات یک تومور می‌تواند باعث ایجاد بیش از حد آدرنالین در بدن شود. این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که تومور در غده‌های فوق کلیوی باشد، فئوکروموسیتوم نامیده می‌شود، یا در بخشی از سیستم عصبی غیر از مغز، معروف به پاراگانگلیوم است.

هر دوی این انواع تومور بسیار نادر هستند، اما ممکن است باعث شوند فرد به طور تصادفی دچار هجوم آدرنالین شود. این ممکن است شبیه حمله وحشت باشد.