مراقب این وسایل خطرناک برای کودکان خود باشید

وسایل خطرناک برای کودکان

مراقب این وسایل خطرناک برای کودکان خود باشید

مراقب این وسایل خطرناک برای کودکان خود باشید 1100 733 لبنیات صباح

وسایل خطرناک برای کودکان : بدون شک در خانه شما هم وسایلی وجود دارد که می تواند برای کودک ‌شما خطرناک باشد. ما در این مطلب به بعضی از آنها اشاره و روش ‌های جلوگیری از خطرات آنها را نیز بیان کرده ‌ایم. اگر سلامت کودک تان برایتان اهمیت دارد، این اشیا را از کودک تان دور نگه دارید.

وسایل خطرناک برای کودکان

وسایل خطرناک برای کودکان

وسایل خطرناک برای کودکان – بادگنک

بادکنک

بادکنک یکی از وسایل تزئینی جدانشدنی تولد و جشن ها می باشد . اما این اکسسوری زیبا می تواند برای کودکان خطر ساز شوند. بادکنک های جنس لاتکس به سادگی می ترکند، بنابراین اگر کودک شما آن را در دهانش فرو برد، به دلیل بافت صاف و لغزنده آن، بیرون آوردن آن کار دشواری ست. پس بهتر است که از این به بعد برای مراسم مختلف، به جای بادکنک هایی از جنس  لاتکس، از بادکنک های فویلی که به سادگی سوراخ نمی شوند، استفاده کنید.

روبان

مادران تمام تلاش شان را برای زیباتر کردن اتاق کودک می کنند، بدون آنکه بدانند بسیاری از این وسایل بازی و تزیینی می تواند برای کودک شان دردسرساز شود. یکی دیگر از اشیا خطرناکی که باید از کودک تان دور نگه دارید، روبان است.
شما احتمالا از روبان برای آویزان کردن کارت پستال، عکس یا حتی عروسک در اتاق کودکتان استفاده کرده اید، اما مراقب باشید که دست کودک تان به آن نرسد. روبان هایی که طولی بیش از 17 سانتی متر دارند، به دلیل این که می توانند دور گردن کودک تان پیچیده و موجب خفگی شوند، خطرناک می باشند.

لگن یا استخر بادی

حتی 6 سانتی متر آب هم می تواند برای فرزندتان خطرناک باشد، اگر احتیاط لازم را به خرج ندهید. بهتر است که فرزندتان را تنها در لگن یا حوض آب رها نکنید. مراقب باشید که چقدر شیر آب را باز می گذارید.
اگر می خواهید آب لگن را پر کنید، بهتر است که در طول این فرایند کنار فرزندتان بمانید. شاید محاسبه شما از پر شدن لگن آب خیلی زودتر از انتظارتان باشد. علاوه بر آن، شما باید از گرم و سرد بودن آب نیز اطمینان حاصل کنید. برای جلوگیری از سوختگی با آب داغ، بهتر است که اول لگن را با آب سرد پر کنید؛ سپس آب گرم را به آن بیافزایید.

همچنین بخوانید :  رابطه مثبت بین والدین و کودکان و نحوه ایجاد و تقویت آن

وسایل خطرناک برای کودکان

شومینه

شومینه برای کودکان خطرناک است. خطر شومینه های چوبی از شومینه های گازی بیشتر است، زیرا ممکن است چوب های آن به بیرون پرت شده و روی فرزندتان که در اطراف آن در حال بازی ست، بیافتد. از آنجا که کودکان کنجکاو دوست دارند به هر چیزی نزدیک شوند و آن را لمس کنند، بهتر است که دور شومینه تان را حصار بکشید. اکسسوری های شومینه مانند کبریت، فندک، نفت، انبر و… را نیز از دسترس کودکتان دور نگه دارید.

بالش نرم و پتو

اگر چه خوابیدن روی بالش نرم برای شما بسیار لذت بخش است اما برای نوزادان بین 1 ماه تا 1 سال خطرناک می باشد. اگر بالش خیلی نرم باشد، ممکن است که کودکتان در آن فرو رفته و دچار خفگی شود. بنابراین بهتر است که از بالش های سفت برای نوزادان استفاده کنید. جدا از آن، اگر کودک تان زیر 12 ماه دارد، از انداختن پتو روی آن نیز خودداری کنید زیرا ممکن است روی صورت کودک افتد و مانع از نفس کشیدن او شود. هنگام خواب، بهتر است که دمای اتاق را مناسب خواب نوزاد کنید، و تنها با یک دست لباس نخی او را بخوابانید.

ماشین ظرف شویی

از آنجا که کودکان، به خصوص در مورد وسایل آشپزخانه، بسیار کنجکاوند، به احتمال زیاد به سراغ مشاین ظرف شویی نیز می روند. در ماشین ظرف شویی ظروف خطرناکی مانند چاقو یا چنگال وجود دارد که می تواند برای فرزندتان خطرناک باشد. بنابراین ابتدا ظروف خطرناک را برعکس در ظرف مخصوص شان قرار دهید، ثانیا سعی کنید که در ماشین ظرف شویی را طوری ببندید که کودک تان قادر به باز کردن آن نباشد.

صندلی حمام

برای روند استحمام کودکان، صندلی هایی طراحی شده است که در عین راحتی کار، می تواند برای فرزندتان خطرناک باشد. شاید شما کودکتان را با خیال راحت روی صندلی بگذارید و بروید اما حواس تان باشد زیرا احتمال این که پایه های صندلی از هم جدا شود و کودکتان داخل وان بیافتد وجود دارد. بنابراین بهتر است که به این صندلی ها اعتماد نکنید و تحت هر شرایط چشم از او بر ندارید.

همچنین بخوانید :  همه چیز در خصوص خوردن ماست برای کودکان در زمستان

باطری

باطری در هر خانه ای پیدا می شود. این وسیله یکی از خطرناک ترین چیزهایی ست که ممکن است کودکتان آن را در دهانش بگذارد. باتری لیتیمیون پس از قورت دادن، در عرض 2 ساعت می تواند مشکلاتی را برای فرزندتان ایجاد کند. این موضوع در مورد باطری های خالی هم صدق می کند. بنابراین بهتر است که آنها را از دسترس کودکتان دور نگه دارید.

تیله

یکی از سرگرمی های کودکان، تیله است. اما این توپ های شیشه ای رنگی، می تواند برای کودکان کم سن و سال تر دردساز شوند. اگر کودکان آنها را روی زمین ببینند، به احتمال زیاد توی دهانشان می گذارند. این شی به دلیل کوچکی و گردی به راحتی از گلو پایین رفته و حتی ممکن است ایجاد خفگی کند. بنابراین آنها را در جای امنی، دور از دسترس کودک تان، فرار دهید.