ناخن ها سرنخی از سلامتی شما

ناخن ها و نشانه سلامتی بدن

ناخن ها سرنخی از سلامتی شما

ناخن ها سرنخی از سلامتی شما 626 416 لبنیات صباح

ناخن و سلامت: آیا می دانید ناخن های شما می توانند سرنخی از سلامت کلی شما را نشان دهند؟ التهاب دور ناخن ، وجود حالت گلگون، یا برخی از مواج ها یا برجستگی ها ممکن است نشانه ای از بیماری در بدن باشد. مشکلات در کبد ، ریه ها و قلب می تواند در ناخن های شما ظاهر شود. در این مقاله بررسی می کنیم که ناخن های شما چه اسراری را می توانند فاش کنند.

ناخن و سلامت

ناخن های رنگ پریده

ناخن های بسیار رنگ پریده گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد ، مانند:

  • کم خونی
  • نارسایی احتقانی قلب
  • بیماری کبد
  • سوء تغذیه

ناخن و سلامت

ناخن های سفید

اگر ناخن ها بیشتر سفید و دارای رینگ های تیره هستند ، این می تواند نشان دهنده مشکلات کبدی ، مانند هپاتیت باشد. در این تصویر ، می بینید که انگشتان نیز زرد هستند ، این یکی دیگر از علائم مشکل کبدی است.

ناخن های سفید نشانه مشکلات کبدی است

ناخن های سفید نشانه مشکلات کبدی است

ناخن های زرد

یکی از رایج ترین دلایل زردی ناخن ها عفونت قارچی است. با بدتر شدن عفونت ، ممکن است بستر ناخن جمع شده و ناخن ها ضخیم شده و خرد شوند. در موارد نادر ، ناخن های زرد می توانند وضعیت جدی تری مانند بیماری شدید تیروئید ، بیماری ریوی ، دیابت یا پسوریازیس را نشان دهند.

ناخن های زرد نشانه بیماری ریوی

ناخن های زرد نشانه بیماری ریوی

ناخن های مایل به آبی

ناخن هایی با رنگ مایل به آبی می توانند به این معنی باشند که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند. این می تواند نشان دهنده یک مشکل ریوی مانند آمفیزم باشد. برخی از مشکلات قلبی می تواند با ناخن های مایل به آبی همراه باشد.

ناخن های مایل به آبی نشانه مشکلات ریوی و قبلی

ناخن های مایل به آبی نشانه مشکلات ریوی و قبلی

ناخن های موج دار

اگر سطح ناخن موج دار یا حفره دار باشد ، این ممکن است نشانه اولیه پسوریازیس یا آرتروز التهابی باشد. تغییر رنگ ناخن معمول است. پوست زیر ناخن می تواند به رنگ قهوه ای مایل به قرمز باشد.

ناخن و سلامت

ناخن های موجدار نشانه بیماری آرتروز التهابی

ناخن های شکسته یا تقسیم شده

ناخن های خشک و شکننده که به طور مکرر شکسته یا شکافته می شوند با بیماری تیروئید در ارتباط هستند. ترک خوردگی یا شکاف همراه با رنگ زرد مایل به دلیل عفونت قارچی است.

ناخن و سلامت

ناخن های ترک دار نشانه بیماری تیروئید

ناخن پف دار

اگر پوست اطراف ناخن قرمز و پف کرده به نظر برسد ، این به عنوان التهاب چین خوردگی ناخن شناخته می شود. ممکن است در نتیجه بیماری لوپوس یا دیگر اختلالات بافت همبند باشد. عفونت همچنین می تواند باعث قرمزی و التهاب چین ناخن شود.

ناخن و سلامت

التهاب اطراف ناخن نشانه عفونت یا بیماری بافت همبند

خطوط تاریک زیر ناخن

خطوط تیره زیر ناخن باید در اسرع وقت بررسی شود. بعضی اوقات توسط ملانوم ، خطرناک ترین نوع سرطان پوست ایجاد می شود.

ناخن و سلامت

خطوط تیره زیر ناخن

ناخن های خورده

گاز گرفتن ناخن ها ممکن است چیزی بیش از یک عادت قدیمی نباشد ، اما در برخی موارد این نشانه اضطراب مداوم است که می تواند از درمان بهره مند شود. گاز گرفتن یا چیدن ناخن نیز با اختلال وسواس فکری عملی مرتبط است. اگر نمی توانید متوقف شوید ، ارزش دارد که با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید :  پنیر چدار چیست ؟

ناخن و سلامت

ناخن ها فقط بخشی از پازل هستند

اگرچه تغییرات ناخن با بسیاری از شرایط همراه است ، اما این تغییرات به ندرت اولین علامت است. و بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند – هرکسی که ناخن سفید دارد هپاتیت ندارد. اگر نگران ظاهر ناخن های خود هستید ، به پزشک یا یک متخصص پوست مراجعه کنید.