رابطه مثبت بین والدین و کودکان و نحوه ایجاد و تقویت آن

رابطه مثبت بین والدین و کودکان

رابطه مثبت بین والدین و کودکان و نحوه ایجاد و تقویت آن

رابطه مثبت بین والدین و کودکان و نحوه ایجاد و تقویت آن 1024 683 لبنیات صباح

رابطه مثبت بین والدین و کودکان

نکات کلیدی رابطه مثبت بین والدین و کودکان

 • روابط مثبت بین والدین و فرزندان برای همه زمینه‌های رشد کودکان مهم است.

 • روابط مثبت با کودکان مبتنی بر لحظه بودن، صرف وقت با کیفیت و اعتمادسازی است.

 • رابطه شما و فرزندتان با رشد کودک تغییر کرده و رشد می‌کند.

رابطه مثبت بین والدین و کودکان و علت اهمیت آن

کودکان وقتی با والدین و سایر مراقبان روابط قوی، دوست‌داشتنی و مثبتی داشته باشند، بهترین حالت را می‌آموزند و رشد می‌کنند.

این امر به این دلیل است که روابط مثبت با والدین و مراقبان به کودکان کمک می‌کند تا در مورد جهان یاد بگیرند – اینکه آیا جهان امن و ایمن است، آیا آنها را دوست دارند، چه کسی آنها را دوست دارد، چه اتفاقی می‌افتد که آنها گریه می‌کنند، می‌خندند یا چهره می‌گیرند و موارد دیگر.

رابطه مثبت بین والدین و کودکان : شما می‌توانید با فرزند خود رابطه مثبت برقرار کنید

 • بودن در لحظه با فرزند خود
 • گذراندن وقت با کیفیت با فرزند خود
 • ایجاد یک محیط مراقبت از اعتماد و احترام.

در لحظه بودن: چگونه از روابط مثبت والدین و کودک پشتیبانی می‌کند

در لحظه بودن یعنی تنظیم کردن ذهن و فکرکردن در مورد اتفاقات فرزندتان است. این عامل به کودک شما نشان می‌دهد که شما به مواردی که برای آنها مهم است اهمیت می‌دهید که این مبنای یک رابطه قوی است.

چند ایده برای بودن در کنار فرزند خود

 • پذیرش خود را نشان دهید، اجازه دهید فرزندتان خودش باشد و سعی کنید همیشه راهنمایی نکنید. اگر فرزند شما می‌خواهد وانمود کند که عناصر سازنده آن افراد هستند، اشکالی ندارد. شما مجبور نیستید که فرزندتان همه چیز را “درست” استفاده کند.
 • به آنچه فرزندتان انجام می‌دهد توجه کنید و بدون قضاوت درباره آن نظر دهید یا آن را تشویق کنید.
 • به فرزند خود گوش فرا دهید و سعی کنید با احساسات واقعی کودک سازگار شوید. به‌عنوان‌مثال، اگر کودک شما در مورد بسیاری از اتفاقاتی که در طول روز رخ‌داده است برای شما داستانی طولانی تعریف می‌کند، ممکن است واقعاً بگوید که معلم جدید را دوست دارند یا روحیه خوبی دارند.
 • توقف کنید و به آنچه فرزندتان به شما می‌گوید فکر کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر کودک نوجوان شما در آشپزخانه معلق است اما زیاد صحبت نمی‌کند، ممکن است فقط بخواهد به شما نزدیک شود. بدون نیاز به صحبت، می‌توانید آغوش بگیرید یا اجازه دهید در پخت‌وپز کمک کنند.
همچنین بخوانید :  چگونه محیطی مناسب برای کودکان آماده کنیم؟

رابطه مثبت بین والدین و کودکان

دادن فرصت برای پیش‌بردن فرزندتان

بخشی از حضور در لحظه با فرزندتان، دادن فرصت‌هایی برای پیش‌بردن فرزندتان است. مثلاً:

 • با تماشای کودک و پاسخ به آنچه کودک شما می‌گوید یا می‌کند، اجازه دهید کودک شما بازی را هدایت کند. این برای کودکان کوچک‌تر بسیار عالی است.
 • از ایده‌های کودک خود حمایت کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر کودک بزرگ‌تر شما تصمیم به برنامه‌ریزی یک وعده غذایی خانوادگی می‌گیرد، چرا بله نگویید؟
 • هنگامی‌که کودک شما نظر می‌دهد، می‌توانید از مکالمه به‌عنوان راهی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افکار و احساسات او استفاده کنید، حتی اگر آنها با شما متفاوت باشند.

زمان با کیفیت: چرا در روابط مثبت مهم است

رابطه مثبت بین والدین و کودکان

زمان با کیفیت جهت ایجاد و تقویت راوبط مثبت بین والدین و فرزندان

روابط مثبت بین شما و فرزندتان بر اساس زمان با کیفیت بنا شده است. زمان با هم نحوه شناختن شما از تجربیات، افکار، احساسات و تغییر علایق یکدیگر است. این نشان می‌دهد که شما برای فرزند خود ارزش قائل هستید و از او قدردانی می‌کنید که برای روابط شما بسیار مناسب است.

زمان با کیفیت می‌تواند در هر زمان و هر مکان، در میانه روزها و شرایط عادی اتفاق بیفتد. این می‌تواند یک خنده مشترک باشد که کودک نوپای خود را حمام می‌دهید یا یک گفتگوی خوب در ماشین با وی انجام می‌دهید. این لحظات به شما این امکان را می‌دهد تا پیام‌های مثبت را با لبخند، خنده، تماس چشمی، آغوش و لمس‌های ملایم برقرار کنید.

با به حداقل رساندن اختلالات و حواس‌پرتی‌ها می‌توانید بیشترین وقت را با هم داشته باشید. این کار به‌راحتی می‌تواند تلفن شما را کنار بگذارد. این به کودک شما کمک می‌کند تا بداند که شما واقعاً مشتاق گذراندن وقت بدون وقفه با او هستید.

ممکن است در زندگی خانوادگی شما مواردی وجود داشته باشد که امکان ندارد روزانه وقت زیادی با فرزند خود داشته باشید. اما برنامه‌ریزی یک‌زمان منظم یک‌به‌یک با کودک می‌تواند به شما کمک کند تا وقت را حساب کنید.

همچنین بخوانید :  ویروس کرونا و اهمیت استفاده از ماسک برای کودکان

اعتماد و احترام: نحوه پرورش آن در روابط مثبت

رابطه مثبت بین والدین و کودکان

اهمیت ایجاد اعتماد و احترام بین والدین و فرزندان

اعتماد و احترام برای یک رابطه مثبت والدین و کودک ضروری است.

در سال‌های اولیه با کودک خود، رشد اعتماد مهم است. کودک شما وقتی یاد بگیرد که می‌تواند به شما و سایر مراقبان اصلی برای رفع نیازهای خود اعتماد کند، احساس امنیت می‌کند. این احساس امنیت و امنیت به کودک شما اعتمادبه‌نفس می‌دهد تا جهان را کشف کند.

اعتماد و احترام با بزرگ‌تر شدن کودک شما بیشتر به یک خیابان دوطرفه تبدیل می‌شوند.

شما می‌توانید اعتماد و احترام را در روابط خود پرورش دهید. مثلاً:

 • در مواقعی که کودک شما به حمایت، مراقبت یا کمک نیاز دارد در دسترس باشید. این ممکن است در هنگام افتادن کودک نوپا شما باشد، یا هنگامی‌که کودک نوجوان شما، بعد از یک مهمانی با شما تماس می‌گیرد. این به کودک شما کمک می‌کند یاد بگیرد اعتماد کند که در صورت نیاز آنجا خواهید بود.
 • به قول‌های خود پایبند باشید، بنابراین کودک شما یاد می‌گیرد به گفته‌های شما اعتماد کند. به‌عنوان‌مثال، اگر قول دهید که به یک فعالیت در مدرسه می‌روید، همه تلاش خود را برای رسیدن به آنجا انجام دهید.
 • فرزند خود را بشناسید و برای او برای آنچه که هست ارزش قائل شوید. اگر فرزند شما فوتبال را دوست دارد، کودک خود را تشویق کنید یا در مورد بهترین بازیکنان سؤال کنید. احترام گذاشتن به احساسات و عقاید فرزندتان، کودک شما را ترغیب می‌کند تا آنها را با شما به اشتراک بگذارد.
 • وقتی فرزند شما نظر متفاوتی با نظر شما ابراز کرد، بدون قضاوت و ناراحتی به او گوش دهید. این پیام را ارسال می‌کند که در آینده با مشکلات یا شرایط دشوار به کودک خود گوش خواهید داد و به او کمک خواهید کرد.
 • با رشد کودک اجازه دهید رابطه ایجاد شود و نیازها و علایق کودک شما تغییر کند. به‌عنوان‌مثال، کودک پیش از نوجوانی شما ممکن است دیگر شما را در پارک و با دوستانش دوست نداشته باشد، حتی اگر کودک شما قبلاً دوست داشت آنجا با شما بازی کند.
 • چند قانون محکم اما منصفانه در خانواده تنظیم کنید. قوانین اظهارات روشنی در مورد چگونگی خانواده شما برای مراقبت و رفتار با اعضای خود است. آنها می‌توانند به کودک شما بفهماند که در برخورد با او ثابت خواهید بود.