آلرژی چیست ؟ و نشانه های آن

آلرژی چیست و نشانه های آن کدامند؟

آلرژی چیست ؟ و نشانه های آن

آلرژی چیست ؟ و نشانه های آن 626 417 لبنیات صباح

آلرژی چیست ؟ و هر آنچه باید در خصوص آن بدانید

آلرژی یک واکنش سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست. این مواد خارجی آلرژن نامیده می شوند. آنها می توانند شامل تغذیه خاص ، گرده گل ، یا شوره حیوانات خانگی باشند.

آلرژی و سیستم ایمنی بدن

وظیفه سیستم ایمنی بدن شما این است که با مبارزه با عوامل بیماری زای مضر شما را سالم نگه دارد. این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می کند بدن شما را به خطر بیندازد ، انجام می دهد. بسته به ماده حساسیت زا ، این پاسخ ممکن است شامل التهاب ، عطسه یا علائم دیگری باشد.

سیستم ایمنی بدن شما به طور معمول با محیط شما سازگار می شود. به عنوان مثال ، هنگامی که بدن شما با چیزی مانند شوره حیوان خانگی روبرو می شود ، باید متوجه شود که بی ضرر است. در افراد مبتلا به آلرژی به شوره ، سیستم ایمنی بدن، آن را به عنوان یک مهاجم خارجی که بدن را تهدید می کند درک می کند و به آن حمله می کند.

آلرژی شایع است. چندین روش درمانی می تواند به شما کمک کند تا از علائم خود جلوگیری کنید.

علائم آلرژی

علائمی که به دلیل آلرژی تجربه می کنید ، نتیجه چندین عامل است. اینها شامل نوع آلرژی شما و شدت آلرژی می شود.

اگر قبل از واکنش آلرژیک پیش بینی شده دارویی مصرف کنید ، ممکن است هنوز برخی از این علائم را تجربه کنید ، اما ممکن است کاهش یابد.

آلرژی های غذایی

آلرژی غذایی می تواند تورم، کهیر، حالت تهوع، خستگی و موارد دیگر را ایجاد کند. ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد متوجه شود که به آلرژی غذایی دچار شده است. اگر بعد از غذا واکنش جدی نشان دادید و دلیل آن را مطمئن نیستید، سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید. آنها می توانند علت دقیق واکنش شما را پیدا کنند یا شما را به یک متخصص ارجاع دهند.

همچنین بخوانید :  محافظت از ریه ها در مقابل آلودگی هوا

آلرژی های فصلی

علائم تب یونجه می تواند علائم سرماخوردگی را تقلید کند. آین علائم شامل احتقان ، آبریزش بینی و تورم چشم هستند. بیشتر اوقات ، می توانید این علائم را در خانه با استفاده از درمان های بدون نسخه کنترل کنید. در صورت غیرقابل کنترل بودن علائم ، به پزشک مراجعه کنید.

آلرژی شدید

آلرژی شدید می تواند باعث آنافیلاکسی شود. این آلرژِ یک وضعیت اضطراری تهدید کننده است که می تواند منجر به مشکلات تنفسی ، سبکی سر و از دست دادن هوشیاری شود. اگر پس از تماس با ماده حساسیت زای احتمالی این علائم را تجربه کردید ، بلافاصله به دنبال کمک پزشکی باشید.

آلرژی روی پوست

آلرژی های پوستی ممکن است  نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا باشد.

به عنوان مثال ، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. ممکن است احساس گزگز در دهان و گلو داشته باشید. همچنین ممکن است بثورات پوستی ایجاد کنید.

با این حال ، درماتیت تماسی نتیجه تماس مستقیم پوست شما با یک ماده حساسیت زا است. اگر چیزی را که به آن حساسیت دارید لمس کنید این حالت ممکن است اتفاق بیفتد ، مانند یک محصول پاک کننده یا گیاه.

انواع آلرژی های پوستی عبارتند از:

 • راش: مناطقی از پوست ، قرمز یا متورم است و می تواند دردناک یا خارش دار باشد.
 • اگزما:  لکه های پوستی ملتهب شده و می توانند خارش و خونریزی داشته باشند.
 • درماتیت تماسی:  لکه های قرمز و خارش دار پوست تقریباً بلافاصله پس از تماس با ماده حساسیت زا ایجاد می شوند.
 • گلو درد: حلق یا گلو تحریک یا ملتهب است.
 • جوش ها: جوشهای قرمز ، خارش دار و برجسته در اندازه ها و اشکال مختلف در سطح پوست ایجاد می شود.
 • چشم های متورم: چشم ها ممکن است آبریزش یا خارش داشته و “پف کرده” به نظر برسند.
 • خارش:  تحریک یا التهاب در پوست وجود دارد.
 • سوزش: التهاب پوست منجر به ناراحتی و احساس گزش روی پوست می شود.
همچنین بخوانید :  با هم کرونا را شکست می دهیم

علل آلرژی

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا وقتی یک ماده خارجی بی خطر به بدن وارد می شود ، سیستم ایمنی بدن واکنش آلرژیک ایجاد می کند.

آلرژی ها یک جز ژنتیکی دارند. این بدان معنی است که والدین می توانند آنها را به فرزندان خود منتقل کنند. با این حال ، این عامل فقط یک حساسیت عمومی به واکنش آلرژیک ژنتیکی است. آلرژی های خاص منتقل نمی شوند. به عنوان مثال ، اگر مادر شما به صدف سخت آلرژی دارد ، لزوماً به این معنی نیست که شما نیز خواهید بود.

انواع متداول آلرژن ها

 • عوامل حیوانی:  اینها شامل شوره حیوانات خانگی ، ضایعات کنه گرد و غبار و سوسک است.
 • مواد مخدر داروهای پنی سیلین و سولفا : محرک های رایج هستند.
 • خوراکی ها:  آلرژی به گندم ، آجیل ، شیر ، صدف و تخم مرغ شایع است.
 • نیش حشرات:  شامل زنبورها ، زنبورها و پشه ها است.
 • گیاهان:  گرده های چمن ، علف های هرز و درختان و همچنین رزین گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی ، آلرژن های گیاهی بسیار رایج هستند.
 • سایر مواد حساسیت زا:  لاتکس که اغلب در دستکش های لاتکس یافت می شود و فلزاتی مانند نیکل نیز آلرژن های رایج هستند.

خلاصه

آلرژی های فصلی که به آن تب یونجه نیز می گویند ، از جمله آلرژی های رایج هستند. علت این امر گرده های آزاد شده توسط گیاهان است که ممکن است باعث حالت های زیر شوند:

 • خارش چشم
 • اشک آمدن از چشم
 • آبریزش بینی
 • سرفه کردن